Cephede son durum: Azerbaycan ordusu 16 köyü daha işgalden kurtardı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2020, 10:28
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2020, 10:28

Azerbaycan ordusu, cephenin farklı istikametlerinde gece boyunca Azerbaycan askerlerine ve yerleşim birimlerine ateş açan Ermenistan güçlerine kayıplar verdirdi. Azerbaycan ordusu tarafından 16 köy daha Ermenistan işgalinden kurtarıldı. İşgal altındaki Dağlık Karabağ ve etrafındaki diğer Azerbaycan topraklarına Suriyeli Ermenilerin yerleştirildiğine dair belgeler ele geçirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı 8 Kasım 2020 itibarıyla cephe hattındaki son duruma ilişkin gelişmelere dair açıklama yayımladı.

Tüm cephe hattında kontrolü elinde tutan Azerbaycan ordusunun ilerleyişi ve Ermenistan’ın ağır kayıp vererek geri çekilişi sürüyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığından bugün yapılan son açıklamada yer verilen bilgilere göre, çatışmaların, ağırlıklı olarak cephenin Ağdere, Ağdam ve Hocavend yönlerinde devam ettiği bildirildi.

ERMENİSTAN KAYIP VEREREK ÇEKİLİYOR

Ermenistan güçlerinin cephenin bazı bölgelerinde personel ve askeri teçhizat kaybederek geri çekilmek zorunda kaldığı aktarıldı. Ağdere yönünde Ermenistan ordusunun 5. Dağ Muhrip Alayının mevzilerine yapılan top atışları sonucu birkaç araç ve havan topunun imha edildiği de kaydedildi.

Açıklamada, Ermenistan güçlerinin 6. Dağ Alayı 1. Taburunun personeli arasında zayiat olduğu belirtilirken D-30 Topçu Tümeninin 3. batarya obüslerinin de devre dışı bırakıldığı, tüm cephe boyunca operasyonların sürdüğü bildirildi.

16 KÖY DAHA KURTARILDI

Azerbaycan’dan gelen son bilgilere göre 16 köy daha Ermenistan işgalinden kurtarıldı.

Azerbaycan Ordusu, Fuzuli’nin Yukarı Veyselli, Yukarı Seyidahmedli, Korqan, Üçüncü Mahmudlu, Kacar, Divanalılar, Kubatlı’nın Gazyan, Balasoltanlı, Merdanlı, Zengilan’ın Beşdeli, Hocalı’nın Karabulak, Moşhmaat ve Hocavend’in Atakut, Tsakuri köylerini işgalden kurtardı.

BELGELER BULUNDU: SURİYELİ ERMENİLER İŞGAL ALTINDAKİ AZERBAYCAN TOPRAKLARINA YERLEŞTİRİLMİŞ

İşgal altındaki Dağlık Karabağ ve etrafındaki diğer Azerbaycan topraklarına Suriyeli Ermenilerin yerleştirildiğine dair belgeler ele geçirildi.

Azerbaycan ordusunun işgalden kurtardığı Zengilan kentinde, Ermenistan istihbaratının kullandığı binada yapılan aramada, Ermeni asıllı Suriye vatandaşlarının isimlerinin yazıldığı liste ile bazı kişilerin pasaport fotokopileri bulundu.

Araştırmalar sonucu, listede adı geçen 60 Suriyeli Ermeni’nin (toplam 19 aile), işgal altındaki topraklarda Ermenistan’ın yürüttüğü yasa dışı yerleşim sürecinde Zengilan bölgesine yerleştirildiği tespit edildi.

Azerbaycan ordusu, 23 yıldır işgal altında bulunan Zengilan kent merkezini 20 Ekim 2020’de kurtardı.