Cephede kontrol alanını artıran Azerbaycan ordusu, topraklarını geri almaya devam ediyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ekim 2020, 12:12
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ekim 2020, 12:12

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan son açıklamalar ile cephede Azerbaycan ordusunun kontrol edilen alanları daha da genişlettiği ve savaşın devam ettiği bildirildi.

Dağlık Karabağ’da Ermeni işgali altındaki topraklarını kurtarmak için kara harekatı başlatan Azerbaycan, adım adım ilerleyişini sürdürüyor ve topraklarını geri alıyor. Ermenistan güçleri ise saldırılarını sürdürse de Azerbaycan ordusu karşısında direnemeyerek mevzilerinden geri çekilmeye devam ediyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından bugün yapılan açıklamada 24 Ekim gecesi ve 25 Ekim 2020 gecesi Ağdere, Hocavend, Fizuli, Hadrut, Gubadlı ve Laçin istikametlerinde cephe operasyonlarının değişen yoğunlukta devam ettiği kaydedildi. Ermenistan’ın, küçük silahlar, tanklar, havan ve toplarla ateş ettiği bildirildi.

Bakanlığın açıklamasındayer alan ifadeler şöyle:

“Azerbaycan Ordusu birlikleri harekat planına uygun olarak ana yöndeki muharebe faaliyetlerini sürdürmüş ve kontrol edilen alanları genişletmiştir.
Birliklerimiz cephenin Hocavend, Gubadlı ve Laçin bölgelerine ateş ederek düşmanın direnişini zayıflatmış ve çeşitli yönlerde yeni mevzilere ilerlemiştir.
Azerbaycan Ordusu birliklerinin Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından Ağdere ve Hocavend istikametinde bombardımanı sonucunda düşmanın insan gücü açısından çok sayıda ölü ve yaralı var. Mühimmatının tükendiği ve toplarının imha edildiği öğrenildi.

ERMENİSTAN GERİ ÇEKİLMEYE DEVAM EDİYOR

Gubadlı’ya getirilen Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin 543. Alay 1. Taburu’nun birlikleri, insan gücü ve askeri teçhizat kayıplarına neden olarak geri çekildi.
Ermenistan’ın Kotayk bölgesindeki Tsakhkadzor yerleşiminden Dağlık Karabağ’a gönderilen askerlerin çoğu birliklerimizin yangını sonucu öldürüldü.

ERMENİSTAN DİRENEMİYOR

Azerbaycan Ordusunun faaliyetleri sonucunda çok sayıda düşman kuvvetinin yanı sıra 2 tank, 2 PDM, 4 D-30 obüs, 1 2A36 Qiasint-B topu, 7 araç cephenin farklı yönlerinde imha edildi.
Şu anda cephede savaş devam ediyor. Birliklerimiz operasyonel koşulları izliyor.”

DAĞLIK KARABAĞ’IN İŞGALDEN KURTARILMASI DEVAM EDİYOR

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için başlattığı kara harekatı kararlılıkla devam ediyor. Azerbaycan, 27 Eylül 2020’de başlatılan harekat kapsamında, şu ana kadar çok yüksek ve stratejik öneme sahip dağlık bölgeler de dahil olmak üzere şehir, kasaba ve köyleri bir bir işgalci güçlerden temizliyor.

ERMENİSTAN ATEŞKESİ İHLAL EDEREK SİVİLLERİ KATLETTİ

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova’da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00’den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı “ateşkes” kararı almıştı. Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan’ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

15 Ekim’de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik düzenlenen saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi yaralı kurtulmuştu.

Ermenistan, 17 Ekim’de Gence’ye füzelerle bir saldırı daha düzenlemiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50’nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

ERMENİSTAN İLE 2. ATEŞKESİ DE İHLAL ETTİ

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 18 Ekim’de yerel saat ile 00.00’dan itibaren insani amaçlı geçici ateşkes ilan edildi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından 17 Ekim’de yapılan açıklamada, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanı ülkeleri ABD, Rusya ve Fransa devlet başkanlarının 1 Ekim tarihli bildirisi ile AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının 5 Ekim tarihli bildirilerine dayanarak ve 10 Ekim tarihli Moskova bildirisine uygun olarak kabul edildiği bildirilen geçici ateşkes kararı, yerel saatle 00.00’dan itibaren uygulamaya girdi.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için başlattığı kara harekatı kararlılıkla sürerken Ermenistan’ın Azerbaycan’ın sivil yerleşimlerine düzenlediği saldırılar nedeniyle siviller ölmeye devam ediyor.
Ermenistan’ın Azerbaycan’ın sivil yerleşim birimlerine düzenlediği füze saldırılarında 13 ve 16 yaşındaki iki sivil daha hayatını kaybetti.

Azerbaycan Başsavcılığından 24 Ekim’de yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusunun Goranboy ve Terter illerine top ve füzelerle saldırı düzenledi.
Açıklamada, Terter ilinin Kebirli köyünde bir eve füze isabet etmesi sonucu Orhan İsmayılzade’nin (16) yaşamını yitirdiği kaydedildi.
Goranboy ilinin Tapkarakoyunlu köyünde de top mermilerinin isabet etmesi sonucu 2 evin zarar gördüğü bildirildi.

17 EKİM’DEKİ SALDIRIDA YARALAN ÇOCUK VEFAT ETTİ

Ermenistan’ın 17 Ekim’de Gence’ye düzenlediği füze saldırısında enkaz altından sağ kurtarılan 13 yaşındaki Artur Mayakov’un da tedavi gördüğü hastanede vefat ettiği belirtildi.