Cengiz Aytmatov'un kızı Kırgızistan'da yolsuzluk karşıtı kampanya içinde: Kocası ise tutuklandı

20 Aralık 2019, 17:09

Kırgızistan, son aylarda İstanbul Fatih’te Uygur iş adamı Samet Erkin’e düzenlenen suikast sonrası ortaya çıkan yolsuzluk skandalı ile çalkalanıyor. Bu yolsuzluk kampanyasına karşı birçok aktivist, çeşitli eylemler düzenledi. Düzenlenen eylemlere efsanevi Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un kızı da katılım gösterdi.

Şirin Aytmatova, ülkede 1 milyar dolarlık yolsuzluk skandalına karşı harekete geçen aktivistler arasında yer aldı ancak bunun sonucunda kocası Sırgak Kenjebayev tutuklandı. Aytmatova, Azattyk’a yaptığı açıklamada, 20 Aralık’ta Kazakistan’ın Almatı şehrinde kocası Kenjebayev’in tutuklanıp Bişkek’e iade edildiğini açıkladı. Kırgız yetkililer, Sırgak Kenjebayev’in dolandırıcılık şüphesi ile gözaltına alındığını açıkladı.

Şirin Aytmatova eski bir milletvekili ve yolsuzluk karşıtı organizasyon Umut 2020’nin kurmuştu. Umut 2020 en son çeşitli basın servislerinin araştırmasıyla ortaya çıkan yolsuzluk iddialarına dair hükumeti göreve çağırmıştı.

Kırgızistan’ın Milli Güvenlik Devlet Komitesi yaptığı açıklamada, Kenjebayev’in kendilerinin Bişkek’teki merkezinde tutulduğunu ifade etti. Açıklamada Motalif Mamatamin adlı bir Çin vatandaşının Kenjebayev’e karşı açtığı dolandırıcılık davası sonrasında tutuklamanın gerçekleştiği belirtildi. Mamatamin’in etnik Uygur olduğu belirtiliyor. Bu durum onun Samet Erkin ve yolsuzluk ağıyla bağı olduğu şüphelerini arttırıyor.

Kırgızistan
Şirin Aytmatova
yolsuzluk
Bunlara da bakın: