Cengiz Aytmatov, Kırgızistan Ata Beyit Ulusal Tarih ve Anıt Kompleksi’ndeki mezarı başında anıldı

Güncel
Ömer Kaya
13 Aralık 2021, 16:44
Ömer Kaya
13 Aralık 2021, 16:44

Ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov doğumunun 93. yılında, Ata-Beyit (Babaların Mezarlığı) Ulusal Tarih ve Anıt Kompleksi’nde anıldı. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Ata-Beyit’teki anıt mezara, Aytmatov’un ailesi, meslektaşları ve sevenleri gelerek çiçek bıraktı ve dua etti.

Türk dünyasının ortak değeri Kırgız yazar Aytmatov, doğumunun 93. yılında, Sovyetler Birliği’nin zalim lideri Stalin’in 1938’de verdiği emirle infaz edilen 138 Kırgız aydının mezarları olan Çon-Taş’ta yer alan Ata-Beyit’te (Babaların Mezarlığı) anıldı. Aytmatov’un kabrine ailesi, meslektaşları ve sevenleri gelerek çiçek bıraktı ve dua etti.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, mezarın başında yaptığı konuşmada, Manas Üniversitesi kampüsünün adının Cengiz Aytmatov olduğunu hatırlattı. Rektör Ceylan, “Kırgızistan’ın ruhu, bozkırın bilgesi, Türk dünyasının yorulmaz edebiyat elçisi Cengiz Aytmatov’u sevgi, özlem ve rahmetle anıyorum.” dedi.

Milli Bilimler Akademisi bünyesindeki Dil ve Edebiyat Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Abdıldajan Akmataliyev, Aytmatov’u eğitim kurumlarında düzenledikleri etkinliklerle andıklarını belirtti.

Fotoğraf: TRT Haber

TÜRK DÜNYASININ ORTAK DEĞERİ CENGİZ AYTMATOV

Aytmatov’un hayatından önemli dönüm noktaları: