Cenevre'de Suriye toplantısı: Bir toplantı daha düzenlenecek

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
03 Mayıs 2019, 18:16
Mehmet Berk Yaltırık
03 Mayıs 2019, 18:16

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Pedersen’ın katılımıyla Mısır, Fransa, Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Krallık ve ABD’den üst düzey yetkililerle Suriye konulu toplantı düzenlendi.

İsviçre’de BM Cenevre Ofisinde gerçekleşen 1,5 saatlik toplantının akabinde ne BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’dan ne de katılımcı ülkelerden herhangi bir açıklama yapıldı. BM tarafından “küçük grup” olarak adlandırılan ülkelerle yapılan toplantıda, Suriye’deki siyasi çözüm süreci ile Anayasa Komitesi kurulması meselelerinin görüşüldüğü kaydedildi.

BİR TOPLANTI DAHA ÖNGÖRÜLÜYOR

Toplantıya ABD’den Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Mısır’dan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasser Elwy, Fransa’dan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Suriye özel temsilcisi François Senemaud, Almanya’dan Suriye Özel Temsilcisi Robert Rohde, Ürdün’den Suriye Özel Temsilcisi Harun Hasan, Suudi Arabistan’dan Körfez İlişkileri Bakanı Tamer El Sabhan, Birleşik Krallık’tan da Suriye Özel Temsilcisi Martin Longden katıldı.

2019 Mayıs ayı içinde Astana sürecinin garantörleri Türkiye, Rusya ve İran’dan yetkililerle de Cenevre’de bir toplantının yapılması bekleniyor.