BM İnsan Hakları Komisyonu'nda Kırım'daki baskılar ele alındı

11 Temmuz 2019, 17:55

Cenevre’de düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinin 41’inci oturumu çerçevesinde düzenlenen etkinlikte, işgal edilen Kırım’da yurttaş gazeteci ve bloggerların uğradığı baskılar anlatıldı.

Etkinliğe, Avrupa Birliği temsilcileri dahil olmak üzere Letonya, Almanya, Polonya ve İsviçre’den diplomatlar, uluslararası insan hakları kuruluşları temsilcileri, uzmanlar ve ayrıca yabancı basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kırım Tatar siyasi tutsak Seyran Saliyev’in eşi Mumine Saliyeva, etkinlikte işgal edilen Kırım’da yurttaş gazeteci ve bloggerlara yönelik yapılan baskıları hakkında rapor sunduğunu bildirdi.

Bununla birlikte Saliyeva etkinliğe katılanların, işgal edilen yarımadada yaşayan Kırım Tatarlarının durumuyla ilgili sorular sorduğunu ve bu bağlamda etnik ve dini ayrımcılığa dayanan baskıların ele alındığını belirtti. Etkinlikte işgalci mahkemenin Kırım Tatar siyasi tutsakları Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov (Birinci Bahçesaray Grubu) hakkında çıkardığı hapis cezası kararı örnek alınarak Kırım Tatarları hakkında alınan ağır hapis cezaları konuşuldu.

Kırım Tatarlarına baskı
Mumine Saliyeva
Rus baskısı