Celal: Sanki Ukrayna'ya Kırım’a su verilmesi gerektiği düşüncesi dayatılıyor

07 Mart 2020, 18:32

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Ukrayna’nın yeni Başbakanı Denis Şmıgal’ın, Rus işgali altındaki Kırım’a su tedariki konusunda yaptığı açıklamaları eleştirdi.

Krım.Realii radyosuna konuşan Celal, “Kırım’da yaşıyorum. Su ile ilgili durum her zaman aynıydı. Yarımadada her zaman su sorunları hissediliyordu ancak yine de nüfusun tüketimi için yeterli su vardı. Su sorununu birkaç kent çekiyordu ve Dnipro’dan gelen su ilk önce tarım ihtiyaçları için kullanılıyordu. Yani pirinç ve sebzelerin yetiştirildiği Kuzey Kırım’da. Şu an Kırımskiy Titan fabrikası çok aktif bir şekilde su kullandığı ayrıca büyük çaplı inşaatlar için de büyük miktarda su gerektiği için Rus yönetimi vahşice davranarak kuyuları tekrar açtı. Tüm bunların Başbakanımızın endişe duyduğu Ukrayna vatandaşlarının ihtiyaç duyduğu suyla ilgisi yok. Facia durumu yok!” dedi.

Ukrayna yönetim temsilcilerinin Kırım’a su verme konusunda gösterdikleri “yetersizlik” ile ilgili duyduğu şaşkınlığı dile getiren Celal, “Ukrayna Başbakanının bu konudaki yetersizliği gösteren ifadeleri ağına alabilmesi beni şaşırtıyor. Uluslararası hukukun, Ukrayna’nın, Cumhurbaşkanının tutumunu bilmiyor. Bir ara ver, konuyu incele, birine danış. Öte yandan çoğu insan, Halkın Hizmetkarı Partisi lideri David Arahamiya da dahil olmak üzere bazı kişilerin bu konuda yaptığı açıklamaların öylesine yapılmadığını düşünüyor. Sanki biri Ukrayna toplumuna ve devletine Kırım’a su verilmesinin gerektiği düşüncesini dayatmak istiyor.” diye kaydetti.

KIRIM’A SU VERİLMESİ TARTIŞMASI

Bilindiği gibi Ukrayna’da 5 Mart 2020 tarihinde başbakanlık koltuğuna oturan Denis Şmıgal, bir televizyon kanalında katıldığı program sırasında, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki insanların Ukrayna vatandaşları olduğunu ve yarımadaya su sağlanması gerektiğini söylemişti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, yeni Başbakan Şmıgal’ın söz konusu açıklamasını, işgali kabul etmeyen ve Ukrayna devletine sadık kalan insanların sırtına vurulan sinsi bir darbe olarak nitelendirmişti.


Kırım'ın işgali
Nariman Celal
su sorunu
Ukrayna
Bunlara da bakın: