Çekya, Rus ordusunun Ukrayna'da soykırım işlediğini kabul etti

Güvenlik
Ömer Kaya
12 Mayıs 2022, 00:11
Ömer Kaya
12 Mayıs 2022, 00:11

Çekya Senatosu, Rus ordusunun Ukrayna’da işlediği suçları Ukrayna halkının soykırımı olarak kabul etti. Ukrayna’nın Prag Büyükelçisi Yevgen Perebyinis söz konusu kararı sosyal medyadan duyurdu.

Çekya, Litvanya ve Estonya’nın ardından Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini soykırım olarak kabul etti Karar, Ukrayna’nın Prag Büyükelçisi Yevgen Perebyinis söz konusu kararı sosyal medya platformu Facebook’ta duyuruldu. İşte o belge:

Kararın hazırlanması için çaba sarf eden Çekya Parlamentosundan senatör Pavel Fisher, bugün Çek Senatosu’nda milletvekillerine hitabında, “Rus birliklerinin bu operasyonda işledikleri savaş suçlarını eleştiriyoruz” ifadelerini kullandı. Fisher., Çek Senatosu’nda kabul edilen karara ilişkin, “Etnik köken, dil, mensubiyet, ikamet yerine dayalı oldukları için, temelde soykırımın özelliklerini taşıyor” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’da soykırım işlediğine yönelik karar, 1’e karşı 55 oyla kabul edildi. Çekya, Litvanya ve Estonya’nın ardından Rusya’nın işgal girişimi ve saldırıları çerçevesinde Ukrayna’da soykırım işlediğini kabul eden üçüncü ülke oldu. Avrupa dışında ise yalnızca Kanada Parlamentosu Moskova’nın eylemlerini soykırım olarak nitelendirdi.