Çekya'nın ardından İspanya da duyurdu: Çin'in koronavirüs tanı kitleri hatalı!

Haberler
Oğuzhan Batur
26 Mart 2020, 20:16
Oğuzhan Batur
26 Mart 2020, 20:16

Dünyayı sarsan koronavirüs salgınının ortaya çıkmasına ve dünyaya yayılarak pandemi haline gelmesine neden olan Çin’in hızlı tanı kitleri de tartışmalara neden oluyor. Çek Cumhuriyeti’nin ardından İspanya da tanı kitlerinin hatalı olduğunu duyurdu. İspanya’da mikrobiyologlar, Çin’den alınan hızlı koronavirüs testlerinin büyük oranda hatalı sonuçlar verdiğini duyurdu.

İspanya’nın El Pais gazetesinin yayımladığı haberde, yapılan çalışmalar sonucunda testlerin sadece yüzde 30 oranında hassasiyete sahip olduğunu belirtti. Bu durum, testlerin sadece yüzde 30 oranında doğru sonuçlar verdiği anlamına geliyor.

ÇİN TESTLERİ YETERSİZ, İSPANYA İADE EDİYOR

Uzmanlara göre testlerin hassasiyetinin en az yüzde 80 üzeri seviyede bulunması gerekiyor. ABD Hastalık Kontrol Merkezi de Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) hızlı influenza testlerinin en az yüzde 80 hassasiyete sahip olmaları gerektiğini bildirdiğini ifade etti.

Bu çalışmalar sonucunda İspanyol Bulaşıcı Hastalıklar ve Klinik Mikrobiyoloji Topluluğu, bu testlerin kullanılmaması tavsiyesini verdi. Sağlık çalışanları, daha uzun sürede sonuç veren testleri uygulamaya başlamak zorunda kaldı. İspanya Acil Sağlık Merkezi başkanı Fernando Simon da bugün yaptığı açıklamada 9 bin testin kontrol edildiği ve yeterince iyi olmadıkları için geri iade edileceklerini açıkladı.

HATALI SONUÇ VEREN BİOEASY’NİN BİR DİĞER MÜŞTERİSİ DE TÜRKİYE

El Pais testlerin Çinli bioteknoloji firması Bioeasy, tarafından üretildiğini ifade etti. Türkiye’nin de aynı firmadan 2 milyon test kiti sipariş ettiği biliniyor. Bu gelişmeler sonrasında Çin’in Madrid Büyükelçiliği, diğer ülkelere bağışlanan testlerin Bioeasy ürünlerini içermediği açıklamasını yapmak zorunda kaldı.

Çekya da Çin’den alınan hızlı testlerin doğru şekilde çalışmadığını açıklamıştı ancak Çekya’daki kitlerin ne kadarının Bioeasy ürünü olduğu bilinmiyor.

ÇEK UZMANLAR: HATA ORANI YÜZDE 80

Çekya haber ajansı iROZHLAS’ın yayımladığı bilgilere göre, Çek Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan hata iddiaları, dünya kamuoyunda oldukça ses getirdi. Çek uzmanlar, hızlı tanı kitlerinin sonuçları yüzde 80 yanlış verdiğini ve klasik yöntemlere dönmek zorunda kaldıklarını belirtti. Çekya’nın Moravian-Silesian bölgesinde Çin’den gelen hızlı tanı kitlerinin yanlış sonuç verdiği iddialarının konuşulması üzerine uzmanlar, laboratuvar testlerine dönmek zorunda kaldı. Bu yöntemle de günde sadece 900 test yapabildikleri öğrenildi.