Çekya, Kırım işgalini tanımadığını ve Donbas'taki durumu kınadığını yineledi

Haberler
Elvina Khalilova
20 Şubat 2020, 22:00
Elvina Khalilova
20 Şubat 2020, 22:00

Çekya Dışişleri Bakanlığı, Kırım’ın işgalinin 6. yıl dönümünde de yarımadadaki işgali tanımadığını belirtirken, Donbas’ta Rusya tarafından gerçekleştirilen askeri saldırıları kınadığını bir kez daha vurguladı.

Ukrayna basını tarafından yayımlanan açıklamada, “Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği ve çoğu ülke ile birlikte Kırım’ın işgalini kınamaya ve Ukrayna egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam ediyor. Çek Cunmhuriyeti’nin Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın doğusundaki Zolote’de 18 Şubat 2020 tarihinde Rus paralı askerler tarafından çatışma çıkarılmasını kınıyor. Bu Minsk anlaşmalarının ihlali ve barış sürecinin istikrarsızlaştırılması için bir girişim.” diye bildirdi.

ÇEKYA, RUSYA’YI BARIŞ SÜRECİNE KATILMAYA ÇAĞIRDI

Çekya, Ukrayna’nın geçici işgal edilen bölgeleri üzerindeki haklarını, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantısında da savunacağını kaydetti. Aynı zamanda Çek Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’da askeri çatışmanın sona ermesi için Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy tarafından yapılan faaliyetleri, memnuniyetle karşıladığını dile getirdi. Konuyla ilgili açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

Çek Cumhuriyeti Ukrayna’da barış sürecini ilerletme konusunda Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy tarafından yapılan hareketleri memnuniyetle karşılarken, Rusya’yı da bu sürece katılmaya çağırıyor.”