Çekya'da mahkeme Rus işgalini destekleyenleri otele kabul etmemeye izin verdi

Güncel
Anife Bilal
01 Mayıs 2019, 18:01
Anife Bilal
01 Mayıs 2019, 18:01

Çek Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi, oteline Kırım’ın işgalini destekleyen Rus vatandaşlarını yerleştirmeyi reddeden otel sahibi Tomas Krchmarzh’ın faaliyetlerinin ayrımcılık içermediğine karar verdi.

Ukrayna’nın Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi Yevgen Perebıynis’in Facebook sayfasından yaptığı açıklamaya göre Çek Cumhuriyeti’nin en büyük üçüncü kenti Ostrava’da bulunan Brioni Boutique Hotel’in sahibi Ukrayna asıllı Tomas Krchmarzh, 2014 yılında oteline Rusya’dan gelen 49 sporcuyu yerleştirmeyi reddetti.

Daha sonra otel girişinde ve internet sitesinde, “24 Mart 2014 tarihinden sonra biz Rusya vatandaşlarını otelimize kabul etmiyoruz. Sebep; Kırım’ın işgali. Rusya’dan gelen değerli misafirlerimizden özür dileriz.” ifadelerinin yer aldığı bir ilan yerleştirdi.

Daha sonra basın ve toplum baskısı yüzünden, otel sahibi otele Rusya vatandaşı olan misafirleri yerleştirme şartlarını yumuşattı ve Kırım’ın Rus işgalini yazılı olarak kınayan misafirlerin otelde kalmasına izin verdi.

Büyükelçi Perebıynis’in aktardığına göre birkaç ay sonra Çek Ticaret Müfettişliği, “etnik kökenli ayrımcılık” yaptığı için otele 50 bin korunalık (yaklaşık 2 bin avro) para cezası verdi.

Suçunu kabul etmeyen otel sahibi Ostrava şehrinin Bölge mahkemesine başvurdu. Mahkeme para cezasını çok yüksek bularak bu tutarı 5 bin korunaya indirdi (200 avro). Ancak Krchmarzh mahkeme kararını kabul etmeyerek mücadelesine devam etmeye karar verdi. Sonuçta Çek Cumhuriyetinin Anayasa mahkemesi otel sahibini haklı bularak para cezasının kaldırılmasına hükmetti.

Anayasa Mahkemesi söz konusu vakada ayrımcılık yapılmadığına karar verdi. Mahkeme, uluslararası örgütlerin ve Çek Cumhuriyeti tutumuna dayanarak Kırım’ın işgalinin uluslararası temel hukuk ilkelerine aykırı olduğunu belirtti.