Çek mahkemesi Donbas teröristlerine katılan askeri mahkum etti

Güncel
Anife Bilal
17 Mayıs 2019, 17:08
Anife Bilal
17 Mayıs 2019, 17:08

Çek askeri Erik Eştu, Ukrayna’nın doğusunda Rus işgalciler tarafından oluşturulan askeri grupların tarafında savaştığından dolayı terör eylemi hazırlama girişiminde bulunmakla suçlu bulundu.

Ukrayna’nın Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi Yevgen Perebıynis yaptığı açıklamada, mahkemenin Eştu’yu üç yıl şartlı hapis cezasına çarptırdığını ve askeri rütbesini elinden aldığını bildirdi.

Büyükelçi, “Şartlı hapis cezası verilmesine rağmen (Çek askerinin belirli bir terör eyleminde yer aldığı ispatlanamadı) bu çok önemli bir örnek ayrıca Donbas’taki suçlular ve teröristlerin tarafında savaşmaya planlayanları için bir uyarı. Çünkü, Eştu’nun elinde silahla yasa dışı askeri gruplara katılması mahkeme tarafından terör eylemine hazırlık olarak nitelendirildi.” değerlendirmesinde bulundu.

Savcılık, Eştu’nun üç hafta boyunca Donbas’ta teröristlerin siperlerini ve silahlarını koruduğunu ayrıca silahlı saldırılara katıldığını savunuyordu.

Sanık Eştu ise, Ukrayna’ya tanıdıkları ziyaret amacıyla gittiğini ve sadece teröristlerin formasını giyerek fotoğraf çektirdiğini iddia etmişti.

Çek basında çıkan haberlere göre Çekya’da bu olaya benzer en az 10 soruşturma daha yürütülüyor.