Çek Cumhuriyeti'nden Rusya'ya ültimatom

Haberler
E. K.
22 Nisan 2021, 10:45
E. K.
22 Nisan 2021, 10:45

Çek Cumhuriyeti, Kremlin tarafından şartlarının yerine getirilmemesi halinde Rus Büyükelçiliği personelinin sayısını, Moskova’daki Çek diplomatların sayısı ile eşitlemekle tehdit etti. Çekya, Rusya’ya bugün saat 12.00’ye kadar süre verdi.

Rusya ile Çek Cumhuriyeti arasındaki diplomatik kriz büyüyor. Çekya’nın 17 Nisan tarihinde, 18 Rus diplomatı, istihbarat faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle sınır dışı etmesinin ardından Rusya, 20 Çek diplomatı istenmeyen kişi ilan ederek bir gün içinde ülkeyi terk etmeleri gerektiğini açıklamıştı.

ÇEKYA’DAN RUSYA’YA ÜLTİMATOM VE MÜTEKABİLİYET KARARI

Bunun ardından Çekya dün, Rusya’ya ültimatom verdi ve diplomatların Moskova’daki Çek Büyükelçiliğine dönmesine izin verilmesini istedi. Aksi halde Prag’ın, Rus Büyükelçiliğindeki çalışan sayısını, Moskova’daki Çek diplomatların sayısı ile eşitleyeceğini bildirdi.

Rus Büyükelçisinin Çek Dışişleri Bakanlığına çağrılmasından sonra açıklamada bulunan Jakub Kulhánek, Çekya yönetiminin, Rusya’dan 22 Nisan saat 12.00’ye kadar tüm Çek diplomatların Moskova’daki büyükelçiliğe dönmelerine izin verilmesini talep ettiğini aktardı. Kulhánek, “Rusya Federasyonu’nun, sınır dışı edilen tüm diplomatların Moskova’daki Çek büyükelçiliğine dönmesine izin vermek için öğlene kadar zamanı var. Rusya buna izin vermezse, her iki büyükelçilikteki kişi sayısı eşit olacak.” dedi.

Jakub Kulhanek, Vrbetice’deki bir depoda meydana gelen patlamalarda Çek Cumhuriyeti’nin egemenliğini ve uluslararası hukuku büyük ölçüde ihlal eden Rus güvenlik görevlilerinin parmağı olduğunu kaydetti. Diplomat, Rusya Federasyonu’nun düşmanca hareketine Çek Cumhuriyeti’nin farklı tepki veremeyeceğini de sözlerine ekledi.

DİPLOMATİK KRİZ

16 Ekim 2014’te o zamanki adıyla Çek Cumhuriyeti’nin Vrbetice kenti yakınındaki mühimmat deposunda yaşanan patlamada depo yerle bir olmuştu. Çek polisi, 2018’de İngiltere’nin Salisbury kentinde iki eski Rus ajanın zehirlenmesi olayıyla da ilişkili olduğu öne sürülen Alexander Mishkin ve Anatoly Chepigov adlı kişilerin patlamayla ilgilerinin olduğundan şüphelenildiğini açıkladı.

Çekya, 17 Nisan tarihinde, 18 Rus diplomatı, istihbarat faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle, sınır dışı etmişti. Diplomatlar, 2014’teki patlamada rol almakla suçlanıyor. İddiaların “temelsiz ve absürd” olduğunu savunana Rusya da Çekya’nın 20 diplomatını sınır dışı etme kararı aldı.