Ceenbekov: Türk Konseyi'nin ticari potansiyeli artırılmalı

16 Ekim 2019, 14:29

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov dün gerçekleştirilen Türk Konseyi 7. Devlet Başkanları Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov konuşmasına, ülkesinin Türk Konseyi dönem başkanlığı süresince yaptıklarını özetleyerek başladı. Ceenbekov, Türk Konseyi’nin kurulmasından beri 55 etkinlik gerçekleştirdiğini ve bunların 15’inin Kırgızistan’ın dönem başkanlığında gerçekleştirildiğini vurguladı.

Türk devletleri arasında yatırım ve ticaret iş birliği için önemli adımlar atıldığını belirten Ceenbekov, Türk Konseyi’nin İslam İşbirliği Teşkilatında gözlemci üye statüsü alması için çalıştıklarını belirtti.

“TİCARİ POTANSİYELİMİZİ SONUNA KADAR KULLANARAK ARTIRMALIYIZ”

Ceenbekov ayrıca dönem başkanlıkları boyunca Özbekistan’ın tam üye olduğunu ve Macaristan’ın da gözlemci üye olarak Avrupa’da Türk Konseyi’nin bir ofisinin açıldığını belirtti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Türk devletleri arasındaki ekonomik potansiyelin ve fırsatların daha iyi değerlendirilebileceğine dikkati çekti. Ceenbekov “Türk Konseyi ülkelerinin toplam GSYİH’sı 1,5 trilyon dolara ulaşıyor. Ticari potansiyelimizi sonuna kadar kullanarak artırmalıyız” dedi.

Kırgızistan
TÜRK KONSEYİ
Bunlara da bakın: