Çeçen hak savunucusu hapis cezasına çarptırıldı

Güncel
Anife Bilal
19 Mart 2019, 10:30
Anife Bilal
19 Mart 2019, 10:30

Rusya’ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nde Şalinskiy Şehir Mahkemesi Memorial İnsan Hakları Merkezi Çeçenistan şubesi Başkanı Oyub Titiyev’i dört yıl hapis cezasına mahkum etti.

Mahkeme Titiyev’i güya uyuşturucu saklamaktan suçlu buldu.

İlgili karara itiraz edeceklerini bildiren savunma avukatları, Titiyev’e karşı açılan davanın tamamen düzmece olduğunu da dile getirdi.

OYUB TİTİYEV SORUŞTURMASI

Ocak 2018’de Çeçenistan’da bir mahkeme, arabasında uyuşturucu bulundurduğu gerekçesiyle gözaltına alınan insan hakları savunucusu Oyub Titiyev hakkında tutuklama kararı aldı.

KADİROV AİLESİNİN OLAYDAKİ ROLÜ NE?

Gözaltı kararının asıl gerekçesinin siyasi olduğu ve Çeçen lider Ramazan Kadirov’un bunda rolü olduğu iddia ediliyor.

İnsan hakları merkezi Memorial, Titiyev’in tutuklanmasının, Çeçen lider Ramazan Kadirov’a yönelik eleştirilerinden kaynaklandığını savunuyor. 2003’ten bu yana Çeçenistan’ı yöneten Kadirov ailesi, birçok insan hakları ihlalinden sorumlu tutuluyor. Kadirov’un muhaliflerinin bölgeden sürüldüğü ya da öldürüldüğü de iddialar arasında.

Titiyev 2010’dan bu yana, Çeçenistan’da çok az sayıda kalan insan hakları örgütünün başında. Titiyev’den önce Memorial’ın başında olan isim Natalya Estemirova ise kaçırılarak öldürülmüştü. Cinayet hala aydınlatılamadı.

Memorial, ayrıca polisin Titiyev’in ailesinin evine baskın yaparak tehdit ettiğini öne sürdü. Titiyev’in oğlu ve erkek kardeşi de karakola çağrıldı.

“VİCDANİ TUTUKLU TİTİYEV”

Memorial’dan yapılan açıklamada, polisin aileyi tehdit ederek Titiyev’i itirafa zorladığı belirtildi. Uluslararası Af Örgütü de bir duyuru yayınlayarak Titiyev’i “vicdani tutuklu” olarak niteledi.

Memorial, Kadirov yönetimindeki Çeçenistan’da ortadan kaybolma, işkence, toplu infaz gibi olayları takip ediyor. Yerel hükümet ise örgütü Batı’nın mali desteğini alan bir düşman olarak görüyor.

Çeçen yetkililer Titiyev’in Memorial’daki görevi nedeniyle tutulduğu iddialarını da reddetti. Kadirov’un sözcüsü Alvi Karimov, Rus Interfax haber ajansına yaptığı açıklamada iddiaları tamamen temelsiz olarak niteledi ve tarafsız bir soruşturma yürütüleceğini savundu.

ABD ve AB, Titiyev’in tutuklanmasından duyduğu kaygı nedeniyle Rusya’ya çağrıda bulunmuş ve Rusya’dan insan hakları savunucusunu serbest bırakmasını istemişti.