Çeçen boksörden Doğu Türkistan hassasiyeti: Çin'deki maça çıkmayacak!

Haberler
Oğuzhan Batur
06 Ocak 2020, 17:22
Oğuzhan Batur
06 Ocak 2020, 17:22

Çeçen boksör Artur Beterbiev, Doğu Türkistan’da Çin zulmüne maruz kalan Uygur Türklerine destek olmak için Çin’deki kemer savunma maçına çıkmama kararı aldı.

ÇEÇEN BOKSÖRDEN MAÇA ÇIKMAMA KARARI

IBF ve WBC hafif ağır sıklet dünya şampiyonu Artur Beterbiev, Çinli rakibi Meng Fenlong ile mecburi unvan koruma maçında karşı karşıya gelecekti. Maçın ihalesi yapıldı ve Amerikan Top Rank firması maçın kendi çatıları altında yapılması için 1 milyon 350 bin dolarlık teklif vermişti. Çinli şirket ise 1 milyon 900 bin dolarlık teklif verince ihaleyi kazandı. Bu durumda maçın Çinlilerin istediği yerde yani Çin sınırları içerisinde yapılması gerekiyordu.

Bunun üzerine Çeçen boksör Beterbiev, Çin’de oynanacak maçı reddetti. Uygur Türklerine Çin yönetimi tarafından gerçekleştirilen sistematik baskılara dikkat Beterbiev, IBF dünya şampiyonluğu unvanını bıraktığını ve Çin’in reklamını yapmayacağını duyurdu.

ÇEÇEN BOKSÖR ARTUR BETERBİEV KİMDİR?

Çeçen asıllı, profesyonel boksör Artur Beterbiev, 21 Ocak 1985’te Rusya’nın Dağıstan Cumhuriyeti Khasavyurt şehrinde doğdu. Güreşçileriyle ünlü olan ülkede Beterbiev, spor hayatına güreşle başladı. Daha sonra boksa yönelerek bu spor dalında büyük başarılara imza attı.