Çeçen blog yazarına suikast girişiminde bulunan Rus vatandaşlarına hapis cezası

Güvenlik
E. K.
11 Ocak 2021, 19:45
E. K.
11 Ocak 2021, 19:45

İsveç yargısı, muhalif Çeçen blog yazarı Tumso Abdurahmanov‘a suikast girişiminde bulunan 2 Rus vatandaşına 8 yıl ve 10 yıl hapis cezası verdi. Tumso Abdurahmanov 26 Şubat 2020’de İsveç’te evinde saldırıya uğramıştı.

İsveç’te bölge mahkemesi, bugün yapılan duruşmada Çeçenistan yönetiminin en ünlü muhaliflerinden blog yazarı Tumso Abdurahmanov’a suikast girişiminde bulunan 2 Rus vatandaşını 8 ve 10 yıl hapis cezalarına mahkum etti. Tumso Abdurahmanov, 26 Şubat 2020’de gece saatlerinde evinde çekiçli saldırıya uğramıştı. Abdurahmanov, saldırganı etkisiz hale getirmeyi başarmıştı.

İSVEÇ’TEN ÇEÇEN BLOG YAZARINA SUİKAST GİRİŞİMİNDE BULUNAN 2 RUS VATANDAŞINA HAPİS CEZASI

Aftonbladet sitesinin haberine göre, soruşturma, saldırı için titiz hazırlıkların yapıldığını, İsveç’te kaldığı süre boyunca saldırganın tüm harcamalarının karşılandığını ve saldırı için 60 bin avro aldığını tespit etti.

Saldırının gerçekleştiği Gävle şehri Bölge Mahkemesi 30 yaşındaki saldırganı 10 yıl, suç ortağı kadını ise 8 yıl hapis cezasına çarptırdı. Suç ortağı kadının, saldırıyı planlamak ve saldırganın daireye girmesini sağlamak için Abdurahmanov ile bir ilişki başlattığı tespit edildi. Hapse mahkum edilen Rus vatandaşlarının ceza süreleri bittikten sonra İsveç’ten sürgün edilecekleri ve ülkeye girişlerinin yasaklanacağı ayrıca saldırganların Abdurahmanov’a 140 bin İsveç kronu tazminat ödemesi gerektiği belirtildi.

Ramzan Kadirov’un en açık sözlü eleştirmenlerinden biri olan Abdurahmanov, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Kadirov’a bağlı bir Çeçen yetkiliden gelen tehditlerin ardından 2015 yılında Çeçenistan’dan ayrıldı. Çeçenistan yönetimi Abdurahmanov’u DAEŞ ile bağlantılı olmakla suçladı. Gürcistan’da sığınma talebi reddedildikten sonra Abdurahmanov, sığınma başvurusunda bulunurken açıklanmayıp gizli tutulan Polonya’ya taşınarak orada yaşamaya başladı. Başvuru, 2018 yılında Polonya İçişleri Bakanlığı tarafından reddedildi. Uluslararası Af Örgütü, Abdurahmanov’un Rusya’ya geri gönderilmesi halinde ciddi işkence riski altında olacağını söyleyerek bu kararı kınadı.