Çavuşoğlu'ndan İsveçli Bakana Suriye yanıtı

Haberler
Ozan Barış Erim
13 Ekim 2020, 16:25
Ozan Barış Erim
13 Ekim 2020, 16:25

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile Bakanlıkta bir görüşme yaptı. Bakanlar görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ortak basın toplantısı düzenlediği İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin, “Türkiye’yi Suriye’den çekilmesi için uyarıyoruz” sözüne tepki gösterdi. Bakan Çavuşoğlu, “Siz kimden aldığınız yetki ile Türkiye’nin Suriye’den çekilmesini istiyorsunuz ya da Türkiye’yi uyarıyorsunuz? ” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugün İsveç Dışişleri Bakanı Linde ile görüştü. Yapılan görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Yukarı Karabağ meselesiyle ilgili düşüncelerini her platformda dile getirdiğini belirtirken, uluslararası toplumun yaptığı ateşkes çağrılarını da makul karşıladıklarını ifade etti. 

“ERMENİSTAN’A AZERBAYCAN TOPRAKLARINDAN ÇEKİLMESİ SÖYLENMELİ”

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) Karabağ konusunda aldığı kararlara işaret eden Çavuşoğlu, “Ateşkes çağrısına ilaveten Ermenistan’a da ‘Azerbaycan topraklarından çekil’ diye bir çağrı olursa, BMGK ve İsveç’in de dönem başkanlığını üstleneceği AGİT karalarını hatırlatarak bu çağrı yapılırsa o zaman uluslararası toplumun gerçekten bu sorunu çözme arzusunu görebiliriz.” diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU, KIRIM SORUNUNU ÖRNEK GÖSTERDİ

Bu çağrının yapılmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, Ukrayna ve Gürcistan karşısında uluslararası toplumun takındığı tutumu örnek göstererek,“Ukrayna’da AGİT’in misyonunun başında da bir büyükelçimiz var, Halit Çevik. Ukrayna’daki durumu da değerlendirme fırsatı bulduk, aynı şekilde Gürcistan’da da AGİT’İn misyonları var. Şimdi Kırım ve Ukrayna toprakları ya da Gürcistan toprakları söz konusu olduğu zaman AGİT dahil hepimiz ne diyoruz, ‘Rusya ya da oradaki başka unsurlar çekilsin. Buralar Gürcistan’ın ve Ukrayna’nın topraklardır.’ Ama aynı çağrıyı Karabağ söz konusu olunca yapmıyoruz.” dedi.

“SİZ KİMSİNİZ DE TÜRKİYE’Yİ UYARIYORSUNUZ”

Bakan Çavuşoğlu, İsveçli Bakan Linde’nin Suriye ile ilgili açıklamalarına sert tepki gösterdi. Çavuşoğlu, İsveçli Bakanın dediklerine karşılık, şu ifadeleri kullandı: 

“Mevkidaşımın kullandığı bir takım ifadeler var onlara da cevap vermek durumundayım. Örneğin Türkiye’yi Suriye’den çekilmesi için uyarıyoruz. Diplomaside ‘urge’ kelimesini kullanmak tepeden bakmak gibi bir yaklaşımdır doğru bir yaklaşım değildir o kelime yanlış. Call on diyebilirsiniz tamam. Siz kimden aldığınız yetkiyle Türkiye’nin Suriye’den çekilmesini istiyorsunuz ya da Türkiye’yi uyarıyorsunuz. Suriye’deki rejim İsveç’e ya da Avrupa Birliği’ne böyle bir yetki mi verdi? Neden PKK’ya YPG’ye destek veriyorsunuz? Biz her toplantıda Soçi Astana Cenevre toplantılarında ortaya çıkan İdlib’le ilgili tüm metinlerde bir şeyi vurguluyoruz: Suriye’nin toprak bütünlüğü. Biz Suriye’yi bölmek istemiyoruz. Ama siz Suriye’yi bölmek isteyen PKK’lılara destek olmak için Türkiye’ye çekil diyorsunuz. Uluslararası hukukta var mı böyle bir şey?”