Çavuşoğlu: Yunanistan hukuki cevaplar vermiyor uluslararası topluma ağlıyor

Güncel
Ömer Kaya
13 Haziran 2022, 16:05
Ömer Kaya
13 Haziran 2022, 16:05

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kapalı Maraş’ın yeniden turizme açılmasıyla ilgili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) faaliyetlerin, uluslararası hukuka aykırılık teşkil etmediğini ifade etti. Atina yönetiminin iddialarına yanıt veren Bakan Çavuşoğlu, resmi bir talep veya hukuki bir cevap olmaksızın Yunanistan’ın, uluslararası topluma “ağladığını” vurguladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Maraş’ın açılımıyla KKTC’de atılan adımların uluslararası hukuku ihlal etmediğini dile getirdi. Yunanistan’ın bu yöndeki iddialarına yanıt veren Bakan Çavuşoğlu, “Yunanistan hukuki cevaplar vermiyor, uluslararası topluma ağlıyor” değerlendirmesini yaptı.

“YUNANİSTAN, ULUSLARARASI TOPLUMA AĞLIYOR”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Yunanistan ve KKTC özelindeki tartışmaya ilişkin demecinde şöyle konuştu:

“Maraş açılımından rahatsızlık duymaya başladılar. Rum halkı da Maraş’taki mülkünü kullanmak istiyor. Biz de bunu destekliyoruz. Onlar da hakkını kullansın istiyoruz. Bu durumu yeniymiş gibi anlatmaya çalışıyorlar.” Yunanistan ile gerilim Başkası ile tatbikat yapsalar ne olacak? Gidip de biz Yunanistan Başbakanı’nın ABD Kongresi’nde övmesini beklemiyoruz. Bir lobi yapılması bizim için kabul edilebilir bir şey değil. Türkiye’yi dışlayarak birçok toplantı yaptılar. Biz bunlara hükmü yoktur dedik, oldu mu hükmü? Olmadı. Haklarımızı koruma konusunda kararlılığımız tam. Biz iş birliğinden yanayız, gerginlikten yana değiliz. Yunanistan hukuki cevaplar vermiyor. Yunanistan gidip uluslararası topluma ağlıyor. Sorunlar varsa bunları müzakere ederek giderebiliriz. KKTC ile Türkiye arasında bağların koparılma çalışması görülüyor. Bunu kimse yapamaz. Bizim kendi çalışmalarımız var. İyi niyetli çalışmalara Rum tarafı ve Yunanistan evet dese güzel çalışmalarımız var.