Çavuşoğlu: Yaptırımlar ve tehditkar dil asla işe yaramaz

15 Aralık 2019, 14:43

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doha’da bulunduğun esnada Türkiye-ABD ilişkileriyle ilgili olarak, “Yaptırımlar ve tehditkar dil asla işe yaramaz. ABD de bunu anlamalı. Anladığını da düşünüyorum. Trump da yaptırımlara karşı çıkıyor.” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Katar’ın başkenti Doha’da “19. Doha Forumu”na katılarak moderatör Ayman Mohyeldin’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye-ABD ile ilişkileri hakkında değerlendirmesinde, ABD’nin Türkiye’nin müttefiki olduğunu ve ABD Başkanı Donald Trump ile ilişkilerin göreceli olarak daha iyi gittiğine işaret eden Çavuşoğlu, ABD Kongresi ile ilişkilerde hala birtakım sorunların olduğunu kaydetti.

“RUSYA UYGUN TEKLİF ETTİ ALDIK AMA KIRIM, SURİYE, LİBYA GİBİ GÖRÜŞ AYRILIKLARIMIZ VAR”

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin karar alırken ülkeler arasında seçim yapmak değil denge sağlamak zorunda olduklarını ifade etti. ABD’nin, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına karşı çıktığını anımsatan Çavuşoğlu, Türkiye’nin ihtiyacı olan savunma sistemini Rusya’nın uygun teklif vermesi sonucu bu ülkeden aldığını hatırlattı. Çavuşoğlu, Türkiye’nin Rusya ile iyi ilişkileri bulunduğunu ancak aynı zamanda Suriye, Kırım ve Libya gibi bazı konularda ise görüş ayrılıkları yaşadıklarını aktararak şu ifadeleri kullandı:

“Libya ve Suriye, bu alanlar Türkiye ve Rusya arasında yarış alanları olamaz. Türkiye ve Rusya’nın hem hemfikir olduğu hem de olmadığı alanlar var ancak Türkiye ve Rusya’nın bu iki ülkede de rekabet ettiğini söyleyemezsiniz. Bazı alanlarda aynı fikirde değiliz ancak Suriye’de kalıcı bir çözüme ulaşmak için birlikte çalışıyoruz.”

Çavuşoğlu, ABD’nin, S-400’ler nedeniyle yaptırım uygulaması durumunda, Türkiye’nin tutumunun ne yönde olacağı sorusunu şöyle yanıtladı:

“Yaptırımlar ve tehditkar dil asla işe yaramaz. ABD de bunu anlamalı. Anladığını da düşünüyorum. Trump da yaptırımlara karşı çıkıyor. Fakat yaptırım uygulanırsa Türkiye buna karşılık vermek zorunda. İlişkilerimizle ilgili en kötü senaryo hakkında konuşmak istemiyorum. Yaptırımlar olmadan ve diyalog yoluyla birbirimizi anlayarak sorunun üzerinden gelmeye çalışıyoruz.”

ABD SENATOSUNUN ERMENİ KARAR TASARISINI KABUL ETMESİ

Çavuşoğlu, ABD Senatosunun 1915 Ermeni olaylarını “soykırım” olarak tanıyan bir karar tasarısını kabul etmesinin ardından kullandığı, “Tarihi siyasi amaçlar için kullananlar gerçeklerle yüzleşmek istemeyen korkaklardır.” ifadesinin hatırlatılması üzerine, hala aynı görüşte olduğunun altını çizdi. Bakan Çavuşoğlu, “Tarih hakkında sınırlı bilgiye sahip olan politikacılar, tarih hakkında yargıçlık yapmamalı. Senato, bu kararı asıl Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği operasyondan ötürü yaşadığı hayal kırıklığı ve ABD’deki Ermeni lobileri ve onları destekleyen diğer lobiler sebebiyle aldı.” dedi.

19. Doha Forumu
ABD
ABD yaptırımları
Katar
Mevlüt Çavuşoğlu
Türkiye
yaptırım