Çavuşoğlu ve Lavrov, ortak basın açıklaması yaptı

Haberler
Ömer Cihad Kaya
30 Haziran 2021, 18:03
Ömer Cihad Kaya
30 Haziran 2021, 18:03

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, ortak açıklamada bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı ile Karadeniz’den Doğu Akdeniz’e kadar küresel ve bölgesel gelişmeleri değerlendirdiklerini aktardı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Antalya’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü. İkili görüşmeler ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çavuşoğlu ve Lavrov basın açıklaması yaptı. Basın toplantısında; Karabağ, koronavirüs salgını ve iki ülke arasındaki güncel meseleler ele alındı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, dün akşam Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşme düzenlemek üzere Antalya’ya geldi. Bugün gerçekleşen görüşmede, Güney Kafkasya’dan Orta Asya’ya, Karadeniz’den Doğu Akdeniz’e bölgesel meseleler müzakere edildi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, RUS MEVKİDAŞI LAVROV İLE GÖRÜŞTÜ

Bakan Çavuşoğlu’nun görüşmeye ilişkin basın açıklamasındaki açıklamaları şu şekilde:

“İkili ilişkilerimizde ciddi bir sorun görmüyoruz. Var olan küçük sorunları da birlikte çözme azmimiz var. Bölgesel konularda da bugün görüş alışverişinde bulunduk, Suriye’yi ele aldık, Karabağ yine bugün bölgesel konularımızdan bir tanesiydi. Amacımız bu ülkelerde istikrarın kalıcı olması. Suriye’de siyasi bir süreç için Rusya ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz. İşbirliğimiz somut sonuçlar doğuruyor, liderlerimiz arasında samimi bir dostluk var. Dostum Lavrov ile kapsamlı işbirliğimizi daha da ileri taşımak için çalışmaya devam edeceğiz. Tesislerimiz salgına karşı hazır, Lavrov da gördü. Küçük sorunlarımızı birlikte çözme arzumuz var… Suriye’de siyasi bir süreç için, sahada sükunetin devamı için Rusya’yla birlikte çalışmaya devam edeceğiz… Ne Kanal İstanbul’un Montrö Anlaşmasına etkisi var, ne de Montrö Anlaşmasının Kanal İstanbul’a etkisi var”

Rus Bakan Lavrov ise, ikili görüşmelerde bölgesel meseleleri ele aldıklarını belirterek, “Pandemiye rağmen siyasi diyaloğumuz sürüyor. Konuları çok kapsamlı olarak ele aldık. İdlib’de askerden arındırılmış bölge oluşturulması kapsamındaki çalışmaları ele aldık. Mutabakata vardık, Suriye sorununun BM bünyesinde barışçıl şekilde çözümlenmesi için fikir beyan ettik. Ortadoğu, Afganistan, Ukrayna’daki durum ele alındı. Bu tür temaslar düzenli olarak yapılıyor. Aynı şekilde dış politika koordinasyonu konusunda çalışma yürütüyoruz.” dedi.