Bakan Çavuşoğlu, Ukraynalı mevkidaşı ile bir araya geldi

Güncel
qha muhabir
17 Mart 2022, 16:47
qha muhabir
17 Mart 2022, 16:47

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’daki temaslarının ardından bugün Ukrayna’ya geçerek mevkidaşı Dmıtro Kuleba ile bir araya geldi. Toplantı sonrasında basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada amaçlarının, önce Mariupol’da acil bir insani ateşkesin sağlanması sonra da tüm Ukrayna’da savaşın sona ermesi ve ateşkesin kalıcı bir şekilde tesis edilmesi olduğu belirtildi. Ukrayna’nın, Türkiye’yi olası bir anlaşmanın güvenlik boyutunun garantörleri arasında teklif ettiği ve Rusya’nın buna itirazı bulunmadığı söylendi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı ve işgal girişiminin ardından Türkiye Cumhuriyeti her iki tarafla da temaslarına hız verdi. Bu kapsamda, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba Lviv’de bir araya geldi. İki bakan, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi ve saldırılarını ele aldı. Savaşın sona ermesine çözüm bulunabilmesi için atılacak diplomatik adımlar değerlendirildi.

Resim
Çavuşoğlu ve Kuleba Lviv’de bir araya geldi

Görüşme sonrası Çavuşoğlu ile Kuleba basın toplantısı düzenledi. İki bakanın açıklamasında öne çıkan başlıca konular şunlar:

BARIŞIN TESİSİ İÇİN ÇABALARIMIZI DEVAM ETTİRİYORUZ

Çavuşoğlu, bu savaşın bir an evvel sona ermesi gerektiğini, akan kanın ve gözyaşının durdurulması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

Bir taraftan Belarus müzakereleri devam ederken biz de barışın tesisi için çabalarımızı devam ettiriyoruz, o nedenle dün Moskova’daydım. Moskova’da gündeme gelen konular ve edindiğimiz izlenimler hakkında Kuleba’ya bugün bilgi verdim. Cumhurbaşkanımız Erdoğan da dün Başkan Zelenskıy ile telefonda görüştü ve bugün de Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirecek.”

UKRAYNA’NIN BÜTÜNLÜĞÜ, BAĞIMSIZLIĞI VE EGEMENLİĞİNE DESTEĞİMİZ TAM

Ukrayna’nın ve Ukrayna halkının bu savaş karşısında ortaya koyduğu mücadeleyi tüm dünya görüyor” ifadelerini kullanan Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına ve egemenliğine desteklerinin tam olduğunu ve Ukrayna’ya verdikleri desteğin, Türkiye’nin ilkeli politikasının ve müttefikliğinin, stratejik ortaklığın doğal sonucu olduğunu aktardı.

ÜLKEMİZE GELEN UKRAYNALILARA EN İYİ ŞEKİLDE EV SAHİPLİĞİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

Çavuşoğlu, özellikle insani alanlardaki yardımlarının devam edeceğini, Türkiye’nin başından beri bu süreçte ilkeli tutum sergilediğini söyledi. Her iki ülkeyle diyaloğu olan bir ülke olarak, savaşın durdurulması için samimi çabalar sarf ettiklerini belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

Bu zor dönemde vatandaşlarımızın tahliyesini gerçekleştirdik büyük ölçüde, Ukrayna yönetiminden çok destek gördük. Dostum Kuleba ve Ukrayna yönetimine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Kırım Tatar soydaşlarımıza ve zor durumda olan Ukraynalı dostlarımıza kapılarımızı açık tuttuk. Ülkemize gelen Ukraynalılara da en iyi şekilde ev sahipliği yapmaya çalışıyoruz.

AMACIMIZ ÖNCE MARİUPOL’DA ATEŞKES, SONRA TÜM UKRAYNA’DA SAVAŞI SONA ERDİRMEK

Çavuşoğlu, Ukrayna’daki Kırım Tatar Koordinasyon Merkezini de ziyaret edeceklerini belirterek, Mariupol bölgesinde çatışmaların devam ettiği için orada yaşayan Türk vatandaşları ve masum sivillerin ayırt etmeksizin tahliyesinin yapılmasının aciliyet olduğunu söyledi. “Temennimiz, önce Mariupol’da acil bir insani ateşkesin sağlanması sonra da tüm Ukrayna’da savaşın sona ermesi ve ateşkesin kalıcı bir şekilde tesis edilmesi, anlaşma ve barış yolunda diplomasiye fırsat verilmesi” değerlendirmesinde bulunan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

Kuleba ve Lavrov’u bir kere daha Antalya’da bir araya getirmekten mutlu olacağız bu çabalarımız doğrultusunda. En kısa zamanda artık liderler düzeyinde bir buluşmanın zemininin de hazırlanması gerekiyor. Liderler düzeyindeki toplantıya da ev sahipliği yapmak istediğimizi daha önce belirtmiştik. Bu iki ziyaretin neticesinde tabii savaşlarla ilgili kesin bir şey söylemek zor olur ama ateşkes umudumuz biraz daha artmıştır.

KOLEKTİF GÜVENLİK ANLAŞMASI KONUSUNDA UKRAYNA’NIN BİR TEKLİFİ OLDU

Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna’nın, Türkiye’yi olası bir anlaşmanın güvenlik boyutunun garantörleri arasında teklif ettiğini ve Rusya’nın buna itirazı bulunmadığını söyledi. İngiltere, ABD ve Türkiye’nin garantör ülke olacağına ilişkin haberler, olası ateşkes ve Putin-Zelenskıy görüşmesine ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, “Kolektif Güvenlik Anlaşması konusunda Ukrayna’nın bir teklifi oldu: P5+Türkiye ve Almanya. Dün Moskova’da yaptığım temaslarda Rusya Federasyonu’nun buna bir itirazının olmadığı, böyle bir teklifi kabul edebileceklerini gördüm” ifadesini kullandı

Çavuşoğlu, önemli hususun her iki devletin, hükümetin ve halkın kabul edebileceği bir mutabakata varılması olduğunu vurgulayarak, “Yakınlaşma olduğunu gördüğümüz konularda bir anlaşma zemini olursa iki liderin bir araya gelme olasılığı var” dedi.

ZELENSKIY İLE PUTİN ARASINDA GÖRÜŞME OLUR MU?

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskıy’nin Türkiye’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmek istediğini söylediğini hatırlatan Çavuşoğlu, böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmak istediklerini söyledi. Çavuşoğlu, Moskova’daki temaslarında Mariupol’de tahliye koridorlarının açılmasının ele alınıp alınmadığı ve Putin-Zelenskıy görüşmesine ilişkin tarihin sorulması üzerine Çavuşoğlu, “Görüşmenin ne zaman olacağına dair bir tahminde bulunmak zor. Çünkü iki liderin de buna hazır olması lazım. Bu zeminin de hazırlanması gerekiyor. Tarihi de onlar belirleyecek” yanıtını verdi.

MARİUPOL’DE İNSANİ ATEŞKES VE KORİDORUN AÇILMASI TEKLİFİ: SONUÇLANAMADI

Mariupol’de en az 24 saatlik bir insani ateşkes ve koridorun açılması teklifinin Antalya’daki üçlü toplantıda Kuleba’dan geldiğini ve kendisinin bu teklifi güçlü şekilde desteklediğini hatırlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

Maalesef bugüne kadar bunu başaramadık. Çatışmalar devam ediyor ve on binlerce sivil şehri terk edemedi. Biz her iki tarafla da temas halindeyiz. Rus tarafı kendilerinin insanları çıkarmak istediğini, Ukrayna’nın engellediğini söylüyor. Ukrayna da buna hazır olduğunu, Rusya’nın engellediğini söylüyor. Biz de şöyle bir teklifte bulunduk. ‘Burada uluslararası kuruluşlar, Kızılhaç Örgütü, BM İnsani Örgütü olan OCHA ve de Türk Kızılayı gözlemci olsun, 24 saatlik ateşkes olsun, koridor açılsın, bunun işleyip işlemediğini de insani kuruluşlar gözlemlesin’ dedik.

VATANDAŞLARIMIZIN TAHLİYESİNDE ÇOK DESTEK GÖRDÜK

Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşlarının tahliyesi sürecinde zor bölgeler olduğunu belirterek, bu konuda Ukrayna tarafından çok büyük destek gördüklerini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Bu desteklerle yaklaşık 15 bin 200 vatandaşımızı tahliye ettik. Şu anda Mariupol bölgesinde de 100’den fazla vatandaşımız bulunuyor” dedi.

MARİUPOL KONUSU ELE ALINDI

Kuleba ile bugünkü görüşmesinde Mariupol konusunun gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruya da Çavuşoğlu, dün Rus mevkidaşı Lavrov ve bugün Kuleba ile görüşmesinde bu konuyu ele aldıklarını, Kuleba’nın bu konuda iş birliğine hazır olduğunu ifade ettiğini aktardı.

SİHA’LARI TÜRKİYE’DEKİ BİR ŞİRKETİMİZDEN SATIN ALDILAR

Türkiye’nin Ukrayna için askeri yardım sağlayıp sağlamadığı ve silahlı insansız hava aracı (SİHA) “Bayraktar TB2”ye ilişkin soruyu da Çavuşoğlu,“Biz bu konularda özellikle bu savaş konusunda son derece ilkeli bir tutum sergiliyoruz. Bahsettiğiniz Bayraktar SİHA’ları Ukrayna tarafından Türkiye’deki bir şirketimizden satın alınan ürünler” şeklinde yanıtladı.

Çavuşoğlu, Türkiye olarak zor zamanlarda başından beri Ukrayna’nın yanında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini söyledi.

Kuleba’nın, Ukraynalıların Bayraktar TB2 SİHA’ları için şarkı bestelediğini söylemesi üzerine Çavuşoğlu, Bayraktar TB2 SİHA’larının Ukrayna’da çok popüler olduğunu ve bununla ilgili şarkı ve kliplerinin tüm dünyanın izlediğine şahit olduklarını dile getirdi.