Çavuşoğlu: Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruyacak bir çözüm bulunmalı

Güncel
qha muhabir
10 Haziran 2022, 16:22
qha muhabir
10 Haziran 2022, 16:22

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna-Rusya Savaşı üzerinde Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruyacak bir çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çek gazetesi Lidove Noviny için Türk-Çek ilişkilerini değerlendiren bir makale kaleme aldı. Çavuşoğlu makalede; Ukrayna-Rusya Savaşı dahil olmak üzere uluslararası gündemin sıcak konularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Savaşın başından beri Türkiye’nin Ukrayna’ya önemli düzeyde siyasi ve insani yardım sağladığına dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, aynı zamanda her iki tarafı da siyasi çözüme teşvik ederek bir diplomasi alan açmaya çalıştığını dile getirdi.

ÇAVUŞOĞLU: KALICI BARIŞ İÇİN DİPLOMATİK ÇABALAR SÜRDÜRÜLMELİ

Savaşın uzaması riskinin Avrupa ve küresel güvenlik üzerinde olumsuz etki yaratacağını söyleyen Çavuşoğlu, adil olarak kalıcı bir barış tesis edebilmek için diplomatik çabalarının sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.

Çözümlerin, Ukrayna’nın egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü koruma temelinde olması gerektiğine vurgu yapan Çavuşoğlu, Türkiye ile Çekya’nın uluslararası ve bölgesel sıkıntılar karşısında işbirliği ve karşılıklı saygı esasında ilişkileri geliştirmek için ortak siyasi iradeye sahip olduğunu dile getirdi. Bakan Çavuşoğlu’nun yazdığı makalede, “Uygulanabilir herhangi bir çözüm, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumalı” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu Çek basınına yazdı: 'Uygulanabilir herhangi bir çözüm, Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumalı'

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.