Çavuşoğlu: Terörün dini, ırkı yoktur

Haberler
_QHA Ankara
02 Nisan 2019, 20:28
_QHA Ankara
02 Nisan 2019, 20:28

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Birleşmiş Milletler’de (BM) yapılan Yeni Zelanda zirvesinde dünya ülkelerini teröre karşı durmaya çağırdı.

Çavuşoğlu, “İslam, Hristiyan, Musevi, Budist terörizm gibi kavramları hep birlikte elimizin tersiyle itmeliyiz. Terörün dini, ırkı yoktur. Terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Biz İslam düşmanlığını, anti semitizmi, Hristiyan karşıtlığını da insanlık suçu olarak görüyoruz. Karamsarlığa kapılmadan güçlerimizin birleştirilmesini talep ediyoruz” dedi

Fikir oluşturucuların, siyasi liderlerin, medya aktörlerinin teröre karşı seferber edilmesinin zaruret olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Unutmayalım ki, tek bir kişinin dahi güvende olmadığı bir dünyada hiçbirimiz güvende olamayız. Meseleye bu açıdan yaklaşmalı, ortak tehditlere ortak bir tavırla mücadele edeceğimizi unutmamalıyız. Terör ve terör olaylarını besleyen anlayışın temelinde hayali, çarpık tarih anlatımı mevcuttur. Anlamı barış olan yüce dinimiz İslam’ı terörle yan yana göstermeye başlayan hadsiz, haksız ve kasıtlı yaklaşımları bu çatı altında bir kez daha reddediyor ve kınıyoruz” şeklinde konuştu.

Dünyanın nadir görülen belirsizlik ve değişim sürecinden geçtiğine işaret eden Çavuşoğlu, “Yurtta barış ile dünyada barış tüm ülkelerle birbiriyle bağlantılı olmaya devam ediyor. Bu nedenle din veya inanç temelli terörizm ve diğer şiddet eylemleri mücadele için toplanmış durumdayız. Ayrımcılık ve terörün her türü küresel tehdittir. Biz İslam düşmanlığını, anti semitizmi, Hristiyan karşıtlığını da insanlık suçu olarak görüyoruz. Karamsarlığa kapılmadan güçlerimizin birleştirilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.