Çavuşoğlu: Savaş istemiyoruz ama gereken önlemleri alırız

09 Aralık 2019, 16:26

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’e ilişkin gerçekleştirdiği açıklamada, “Biz kimseyle savaşmak istemiyoruz ama gemilerimi korumam gerekiyorsa da gereken önlemler neyse bunları alırım.” dedi.

Çavuşoğlu, İtalya’nın en eski düşünce kuruluşu Uluslararası Siyasi Çalışmalar Enstitüsünün (ISPI), bu yıl 5’incisini düzenlediği “MED 2019-Akdeniz Diyaloğu Forumu” için geldiği Roma’da, Corriere della Sera gazetesine, Türkiye’nin S-400 alımından, Barış Pınarı Harekatı ve Doğu Akdeniz’e kadar pek çok konuda değerlendirmelerde bulundu.

“BUNLAR TASARLANAN KARA PROPAGANDA”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde demografik yapıyı değiştirmek istediği, insani kriz yarattığı ve terör örgütü DEAŞ’ı yeniden canlandırdığı gibi pek çok yanlış haberin dolaşıma sokulduğunu ifade ederek, “Bunlar, orada küçük bir devlet kurmayı amaçlayan bazı ülkeler tarafından tasarlanan kara propaganda.” ifadelerine yer verdi.

“ESED 500 BİN KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ”

İtalyan gazetecinin, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio’nun, “Esed’le konuşulabileceğini” söylemesine atıfta bulunarak “Esed’le konuşulur mu?” sorusuna Çavuşoğlu, “Mültecilerin Suriye’ye dönüşünde herkesin yardımına ihtiyaç var. Belki onunla da konuşulabilir. Ama Esed konusunda Türkiye’nin pozisyonu net: 500 bin kişiyi öldürdü. Kimyasal silah kullandı. Bizim için o, ülkeyi birleştiren biri olamaz.” şeklinde yanıt verdi.

“BARIŞ PINARI HAREKATINI 1 YIL ÖNCE YAPACAKTIK…”

Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzeydoğusundaki teröristlere yönelik yapılan Barış Pınarı Harekatına da değinerek, “Biz bu operasyonu bir sene önce başlatmak istedik ama ABD, bize ‘Bekleyin, biz çekilelim’ dedi. Sonra 440 kilometrekarelik bir alanda ve 32 kilometre derinlikte bir güvenli bölge önerisiyle geldiler. Biz buna ‘evet’ dedik ama bu geciktirici bir taktik idi. Bu şekilde harekete geçmeye karar verdik. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu Trump’a bildirdi. O da sadece, bizim de düşmanımız olan hapishanelerdeki teröristlere dair güvenceler istedi. Biz operasyona başlarken, ABD çekiliyordu durum böyleydi ama tabii ki ‘Lütfen buyurun’ demediler.” değerlendirmesinde bulundu.

“BİZ KKTC’NİN GARANTÖRÜYÜZ”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na, Doğu Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında Türkiye’nin arama ve sondaj faaliyetlerinde Türkiye’nin güç kullanıp kullanmayacağı yöneltilen soruya, “Biz, KKTC’nin garantörüyüz. (Kıbrıs meselesinde) Biz çözüm bulmak için her şeyi yaptık. Rum tarafı bir anlaşma yapmak istemiyor. Doğal gaz arama faaliyetleri üzerine tek taraflı etkinliklerin olmaması ve gelirlerin komisyon tarafından paylaştırılmasını öneriyoruz. Biz bunu Rumlara, Yunanistan’a, Avrupa Birliği’ne (AB) ve Birleşmiş Milletler’e kadar hepsine ilettik. Ama iş birliği istemiyorlar ben de gemilerimi göndermek zorunda kaldım. Biz kimseyle savaşmak istemiyoruz ama gemilerimi korumam gerekiyorsa da gereken önlemler neyse bunları alırım.” dedi.

Bunlara da bakın: