Çavuşoğlu: Rusya'yla, Kırım'ın ilhakı konusunda ihtilaflıyız

22 Ocak 2020, 19:06

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Rusya’yla Kırım’ın ilhakı konusunda ihtilaflarının olduğunu belirtti. Ayrıca Çavuşoğlu, İdlip’teki durumun kritikliğini koruduğunu ve Esed rejiminin garantörü olarak Rusya’nın ateşkes konusundaki taahhütlerine uyması çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsviçre’nin Davos kasabasındaki 50’nci Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamında düzenlenen “Ortadoğu ve Afrika’nın Jeopolitik Görünümü” başlıklı açık oturumda konuştu.

“RUSYA’NIN SURİYE’DE REJİME VERDİĞİ DESTEĞİ TASVİP ETMİYORUZ”

Türkiye’nin Rusya’yla ilişkilerine yönelik gelen soruya Çavuşoğlu, Kırım’ın yasa dışı ilhakı başta olmak üzere Gürcistan ve Ukrayna gibi başka konularda da ihtilafları bulunduğunu ve Rusya’nın Suriye’de rejime verdiği desteği de tasvip etmediklerini söyledi.

Öte yandan Çavuşoğlu, 10 yıl önce Orta Doğu’daki temel sorunun İsrail-Filistin ihtilafı olduğunu hatırlatarak, bu sorunun daha da derinleşerek sürdüğüne dikkat çekerek, “Çünkü İsrail yasa dışı işgali ve uzlaşmaz politikalarını sürdürüyor.” dedi. Çavuşoğlu, aradan geçen sürede Orta Doğu’da Filistin sorununa ek olarak çok sayıda kriz yaşandığını belirterek 9 yıldır devam eden Suriye kriziyle Yemen, Libya ve Irak’taki sorunların tüm dünyayı etkilediğini vurguladı.

TÜRKİYE, SURİYE KRİZİNDE 3,6 MİLYON KİŞİYE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Bütün sorunların çözümünde Türkiye olarak aktif çaba gösterdiklerini aktaran Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye krizinin insani boyutunda 3,6 milyon kişiye ev sahipliği yaptığını, Suriyelilerin ülkelerine gönüllü ve güvenli şekilde dönmeleri konusunda çalıştığını anlattı.

“İDLİP’TEKİ SALDIRILAR KABUL EDİLEMEZ”

Tüm bunlara rağmen İdlip’te durumun hala kritik olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, “Rejimin ayrım gözetmeksizin sivillere yönelik saldırıları kabul edilemez. Rejimin garantörü olarak Rusya’nın ateşkes konusunda taahhütlerine uymasını bekliyoruz. Cumhurbaşkanımız Berlin’de de bunu Putin’e tekrar hatırlattı.” dedi.

İHTİLAFLAR İŞBİRLİĞİNE ENGEL DEĞİL

Türkiye’nin Rusya ile farklı konularda ayrı düşünmesinin önemli konularda çözüm için iş birliği yapılmasına engel olmadığına değinen Çavuşoğlu, aynı şekilde İran’la da Suriye konusunda diyalog halinde bulunduklarını kaydetti.

Bunlara da bakın: