Çavuşoğlu'ndan SİHA mesajı: Kullanımı Ukrayna'ya ait Türkiye suçlanamaz

Güncel
Ömer Kaya
31 Ekim 2021, 10:15
Ömer Kaya
31 Ekim 2021, 10:15

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, G20 Liderler Zirvesinde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü. Görüşmenin ardından yapılan basın açıklamasında, Ukrayna’nın Türkiye’den aldığı SİHA’lara ilişkin konu gündeme geldi. Bakan Çavuşoğlu, SİHA’lara ilişkin, “Kullanımı Ukrayna’ya ait Türkiye suçlanamaz” değerlendirmesini yaptı.

G20 Liderler Zirvesi, bu yıl İtalya’nın başkenti Roma’da düzenleniyor. Zirvede, dünyanın 20 büyük ekonomisine sahip devletlerin liderleri bir araya geliyor. Ayrıca, uluslararası kuruluşlardan da temsilciler zirveye katılıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, G20 Liderler Zirvesi kapsamında Roma’da Rus mevkidaşı Lavrov ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Ukrayna’nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçılara karşı Ukrayna ordusunun kullandığı Türk SİHA’larına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlundan SİHA açıklaması: Kullanımı Ukraynaya ait, Türkiye suçlanamaz
Çavuşoğlu’ndan SİHA açıklaması: Kullanımı Ukrayna’ya ait, Türkiye suçlanamaz

“TÜRKİYE SUÇLANAMAZ”

Bakan Çavuşoğlu, Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) Ukrayna’nın doğusunda Rus ayrılıkçılara karşı kullanılmasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Bir ülke, bizden, başka bir ülkeden almışsa o silah daha fazla Türk ya da Rus ya da Ukrayna silahı olarak anılamaz. Bir devlet bizden bunu satın alıyorsa, o daha fazla Türk ürünü değildir. Belki Türkiye’de üretilmiş olabilir ama Ukrayna’ya ait. Türkiye bununla suçlanamaz…

Terörle mücadelemiz sırasında farklı ülkelerden farklı silahlarla karşılaşıyoruz. Bazen farklı ülkelerde terörle mücadelemiz sırasında farklı ülkelerden farklı silahlarla karşılaşıyoruz, Rusya da dahil olmak üzere. Biz asla Rusya’yı suçlamıyoruz…

İlgili haber: Ukrayna’nın Donbas’ta Türk SİHA’larını sahaya sürmesi Rusya’da tedirginlik yarattı

UKRAYNA TÜRK SİHA’LARINI İLK KEZ RUS AYRILIKÇILARA KARŞI DONBAS’TA KULLANMAYA BAŞLADI

Ukrayna ordusu, ilk kez Bayraktar TB2 SİHA’ları Donbas’ta kullandı

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, ilk kez Bayraktar TB2 SİHA’ları Donbas’taki işgalci güçlere karşı kullandı. Türkiye tarafından üretilen SİHA’lar, işgalci güçlere ait D-30 obüs sistemini vurdu.

Türk SİHA’ları bir kez daha Ukrayna’nın gündeminde. Ukrayna ordusuna ait Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ilk kez Donbas bölgesini işgal altına alan Rusya destekli silahlı güçlere karşı kullanıldı. Ukraynalı aktivist Roman Donik, Bayraktar TB2 SİHA’ların Donbas’ta kullanıldığını gösteren videoyu paylaştı: