Çavuşoğlu'ndan Rum bakana: Biz yıllardır çözüm için uğraşan taraf olduk

24 Eylül 2019, 09:57

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis ile kısa çaplı bir tartışma yaşadı.

Görüşmeler kapsamında Çavuşoğlu’nu gören Rum Bakanın, Kıbrıs’ta federasyon konusunu gündeme getirmesi üzerine, Çavuşoğlu, “Senin liderin bunu reddetti. Önce neyi müzakere edeceğimize karar vermemiz lazım. Neyi müzakere edeceğiz, iki devlet mi, başka bir şey mi? “ ifadelerini kullandı.

“ÖNCE NEYİ MÜZAKERE EDECEĞİMİZİ TARTIŞMAMIZ LAZIM”

Bunun üzerine, Rum yönetiminin Dışişleri Bakanı Hristodulidis, “Neyi müzakere edeceğimiz belli. Sadece bir çözüm var, iki toplumlu iki kesimli federasyon. İki devlet veya konfederasyonu unutun.” deyince Bakan Çavuşoğlu’nun, iki yıl önce İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında Anastasiadis ile yaptıkları görüşmeleri hatırlatarak şu ifadeleri kullandığı öğrenildi:

“Son sefer (Crans Montana’da) senin önünde senin liderin konfederasyonu ortaya attı. (Rum lider) Anastasiadis geçen yıl bir ‘federasyon’, bir ‘konfederasyon’ dedi. Önce neyi müzakere edeceğimizi açıkça tartışmamız lazım. Biz yıllardır çözüm için uğraşan taraf olduk, hem Annan Planı’nda hem Crans Montana’da.”

bm genel kurulu
Kıbrıs sorunu
Mevlüt Çavuşoğlu
Bunlara da bakın: