Çavuşoğlu'ndan mülteci açıklaması: Toplumda bir rahatsızlık var, yeni politikalar üreterek buna bir çare bulmak gerekiyor

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Eylül 2021, 14:15
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Eylül 2021, 14:15

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmaları olduğunu aynı zamanda da uluslararası toplumun, düzensiz göçmen sorununun ciddiyetini anladığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugün Antalya’nın Manavgat ilçesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Türkiye’ye geçen gün Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’nin geldiğini anımsatarak, “Artık mültecilerin güvenli bir şekilde ülkelerine döndürülmesi, gönderilmesi için uluslararası toplumdan daha iyi bir destek görmeye başladık. Bu işin ciddiyetini biraz anladılar. Başta BM Mülteciler Yüksek Komiserliği olmak üzere, Suriye başta olmak üzere mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var.” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: İNİSİYATİF BAŞLATTIK

En çok Suriyeliye ev sahipliği yapan komşu ülkeler Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak olarak bir inisiyatif başlattıklarını aktaran Çavuşoğlu, Lübnan’da durumun çok kötü olduğunun altını çizdi. AA’nın aktardığı habere göre Çavuşoğlu, insanları zorla iterek değil de İdlip’te olduğu gibi dönenlere eğitim, sağlık ve istihdam yaratıcı projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

AFGANLARIN DURUMU

Çavuşoğlu, Avrupa’nın bugüne kadar Suriye’nin yeniden inşasına karşı olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:
“Doğru. Savaş devam ederken bir ülkenin ya da bir yerin yeninden inşası gerçekçi değil. Rejimle ilgili hepimizin tutumu belli ama sahada temel ihtiyaçları karşılamak bir ülkeyi yeniden inşa etmek değildir. Aynı şey Afganistan için de geçerli ama şu anki Afganistan’daki durum nedeniyle insanları hemen göndermek doğru da değil, mümkün de değil. Bir muhatap da yok zaten.”

ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE’DE BU KONUDA RAHATSIZLIK VAR

Çavuşoğlu, daha önce Türkiye olarak uçaklarla Afganları, önceki hükumet ve yönetim döneminde Afganistan’a gönderdiklerini belirterek, Pakistanlıları da aynı şekilde gönderdiklerini söyledi. Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kovid-19 ile beraber bu sorun daha da artmaya başladı. Değişik ülkelerdeki gelişmeler ve ekonomik sıkıntılar sebebiyle de hareketlilik görüyoruz. Bu küresel bir sorunsa uluslararası toplum olarak hep birlikte bu sorunu çözmek için çalışmalıyız. Türkiye’de bu işin bir sorun olduğunu görüyoruz, toplumda bir rahatsızlık da var. Bu işe sadece güvenlik açısından bakmak da doğru değil. Irkçı ve faşizan bir yaklaşımla bakmak son derece yanlış. Diğer taraftan toplumsal bir sorun ise bunu hep birlikte sakin bir şekilde değerlendirip yani yeni politikalar üreterek buna bir çare bulmak gerekiyor. İçişleri Bakanlığımız başta olmak üzere tüm ilgili kurumlarımız çalışıyor, bu anlamda da gerekli altyapı çalışmaları da sürüyor.”