Çavuşoğlu: NATO'ya bağlı ülkelerin içinde Ukrayna'daki savaşın devam etmesini arzulayanlar var

Güncel
Ömer Kaya
21 Nisan 2022, 10:24
Ömer Kaya
21 Nisan 2022, 10:24

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı NATO ülkelerinin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşı devam ettirmek istediğini dile getirdi. Bakan Çavuşoğlu, konuya ilişkin, “İstanbul’daki görüşmelerden sonra savaşın bu kadar uzayacağını düşünmüyorduk. Bu savaşın devam etmesini isteyenler var. NATO’ya bağlı ülkelerden savaşın devam etmesini isteyenler var. Savaş devam etsin Rusya zayıflasın istiyorlar. Olan Ukrayna’ya oluyor.” değerlendirmesini yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün katıldığı CNN Türk yayınında Ukrayna-Rusya Savaşı kapsamındaki son gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Çavuşoğlu, İstanbul Dolmabahçe’deki Ukrayna-Rusya heyetlerinin müzakerelerinin ardından umutlandıklarını ve savaşın bu derece genişlemeyeceğini düşündüklerini kaydetti. Çavuşoğlu, konuya ilişkin şunları söyledi:

“İstanbul’daki görüşmelerden sonra savaşın bu kadar uzayacağını düşünmüyorduk. Bu savaşın devam etmesini isteyenler var. NATO’ya bağlı ülkelerden savaşın devam etmesini isteyenler var. Savaş devam etsin Rusya zayıflasın istiyorlar. Olan Ukrayna’ya oluyor. Ukrayna’yı rekabet alanı olarak görmemek lazım. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı kabul edilemez. Güvenlik garantileri ve diğer konulara geldiğimiz zaman bu savaşın devam etmesine yönelik bir kanaat oluştu bizde. Trajik görüntüler geldikten sonra bunun devam etmemesi lazım. Putin’in Rusya’da hedefleri var. Bizim kabul etmediğimiz sebepler ama kendisine göre haklı olduğunu düşüyor. Sonuçta müzakere ettikleri konuların içinde zor konular var.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu