Çavuşoğlu: Kırgızistan'daki karışıklığı körükleyen FETÖ ve Kırgızistan'daki yapılanmasıdır

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Ekim 2020, 15:14
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Ekim 2020, 15:14

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kırgızistan’da karışıklığı körükleyen en önemli aktörlerden bir tanesi, FETÖ ve Kırgızistan’daki yapılanmasıdır.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Ekim 2020 tarihinde Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi 2020-2021 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu. Kırgızistan Cumhurbaşkanının istifasını değerlendiren Çavuşoğlu, Kırgızistan’daki karışıklığı körükleyen en önemli aktörlerden bir tanesinin, FETÖ ve Kırgızistan’da yapılanması olduğunu vurguladı.

FETÖ TEHDİDİ DEVAM EDİYOR

Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’yi ilk ziyaret eden liderin Nazarbayev olduğunu anımsatarak “Kazakistan’ın milletimizin yanında durarak gösterdiği bu desteği unutmamız mümkün değil. FETÖ tehdidi, maalesef bugün hala devam ediyor.” diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: KIRGIZİSTAN’I KARIŞTIRAN FETÖ’DÜR

FETÖ’nün sadece Türkiye değil, Kazakistan ve diğer kardeş ülkelerin milli güvenliği için büyük tehdit olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, 4 Ekim 2020’de gerçekleşen milletvekili seçimlerinden bu yana kaynamaya devam eden Kırgızistan siyaseti ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un istifası üzerine şunları kaydetti:

“Kırgızistan’da karışıklığı körükleyen en önemli aktörlerden bir tanesi FETÖ ve Kırgızistan’daki yapılanmasıdır. Türkiye’de hain darbe girişimi olduğu zaman, bizzat ben değişik vesilelerle bu terör örgütünün özellikle kardeş Kırgızistan’da da güçlü bir yapılanma içinde olduğunu vurgulamıştım ve gün geldiği zaman kardeş Kırgızistan’a da zarar verebileceğini hatırlatmıştım. Bugün Kırgızistan’daki kardeşlerimiz bunu kendi gözleriyle bir kere daha gördü.”
Çavuşoğlu, öğrencileri FETÖ’nün genç beyinleri zehirleyen faaliyetlerine karşı uyanık olmaları konusunda uyardı.

“ERMENİSTAN SAVAŞ SUÇU İŞLİYOR”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin çevresinin ihtilaflar ve potansiyel çatışmalarla dolu olduğunu belirterek, “Bölgemizde zafiyet içinde yönetilemez ve saldırgan devletler var. Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik son dönemde yeniden artırdığı saldırganlığı, bize bu gerçeği bir kez daha gösterdi.” dedi.
Azerbaycan’ın topraklarının yüzde 20’sinin 30 yıldır Ermenistan işgali altında olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Ermenistan, işgal altında olmayan Azerbaycan topraklarına da saldırıyor. Ermenistan’ın bu eylemleri, savaş suçudur.” şeklinde konuştu.

“BAZI AKTÖRLER AZERBAYCAN’IN MAĞDURİYETİNE SESSİZ KALIYOR”

Bu durumda Azerbaycan’ın kendi toprakları ve halkını korumasından daha meşru bir durum olamayacağını dile getiren Çavuşoğlu, bazı aktörlerin Azerbaycan’ın mağduriyetine sessiz kaldığını, “zalim ile mağduru” aynı kefeye koyduğunu kaydetti.
Çavuşoğlu, bu nedenle kardeş ülkelerin Azerbaycan’la dayanışma sergilemesinin büyük öneme sahip olduğunun altını çizerek, “Türkiye olarak haklı mücadelesinde can Azerbaycan’ın her zaman yanında durduk, durmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANI İSTİFA ETTİ
Kırgızistan siyaseti, 4 Ekim 2020’de gerçekleşen milletvekili seçimlerinden bu yana kaynamaya devam ederken Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, 15 Ekim 2020 tarihinde istifa etti.
Daha önce, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreteri Tolganay Stamaliyeva, “Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un parlamento seçimlerinin yapılması ve cumhurbaşkanlığı seçim ilanından sonra görevinden istifa edeceğini söylediğini” bildirmişti.
CEENBEKOV’DAN İLK AÇIKLAMA
Kırgızistan’daki sosyal ve politik süreçten ötürü istifa etmeye karar verdiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, “Kırgızistan’da benim için barış her şeyden öncedir.” dedi.