Çavuşoğlu, Kazakistan temasları kapsamında Nazarbayev ve Tokayev ile görüştü

Güncel
Ömer Cihad Kaya
24 Mayıs 2019, 16:30
Ömer Cihad Kaya
24 Mayıs 2019, 16:30

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan ziyaretleri kapsamında, kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile bir araya geldi.

Başkent Nur Sultan’daki görüşmede Çavuşoğlu ile Nazarbayev görüşmes sonrası açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, temasları kapsamında mevcut Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev da tarafından da kabul edildi. Ayrıca, Çavuşoğlu, Türkiye-Kazakistan ekonomik ilişkilerinin esas alındığı Ortak Strateji Planlama Grubu toplantısına da katıldı.

Çavuşoğlu, Nazarbayev ile bir araya geldiği ziyareti için “Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin gelişmesi konusunda liderliği, gayretleri ve vizyonu için kendisine (Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’e) bir kere daha şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, Türk dünyasına ve Türk Konseyi’ne yaptığı katkılardan dolayı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Nazarbayev’e “Türk Konseyi Onursal Başkanlığı” unvanının verilmesi teklifinde bulunduğu hatırlatarak diğer ülkelerin de bu karara destek vereceğini belirtti.

NAZARBAYEV’E ÖMÜR BOYU TÜRK KONSEYİ ONURSAL BAŞKANLIĞI TEKLİFİ

Türk Konseyi’nin kurulmasında ve bugünkü duruma gelmesinde büyük emeği olan Nazarbayev’in, ömür boyu Türk Konseyi’nin onursal başkanı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Türk dünyasının lideri ve Ak Sakalı olarak her zaman yanımızda ve başımızda olmasından büyük kıvanç duyuyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, konuşmasının sonunda kendisini ve Türk heyetini kabul eden Nazarbayev’e teşekkürlerini bildirdi.

MEVCUT CUMHURBAŞKANI TOKAYEV’E SEÇİMLERDE BAŞARILAR DİLEDİ

Kazakistan resmi temaslarının bulunduğu Nur Sultan’da Dışişleri Bakanı Beybut Atamkulov tarafından bakanlık binasında karşılandı. Çavuşoğlu, Atamkulov ile görüşmenin ardından Ortak Strateji Planlama Grubu (OSPG) V. Toplantısı’na katıldı.

Sonrasında, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev tarafından kabul edilen Çavuşoğlu’nun Tokayev ile görüşmesinde, Türkiye ve Kazakistan arasındaki sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel konular ele alındı. Çavuşoğlu, 9 Haziran’da yapılacak seçimlerde Tokayev’e başarılar diledi.