Çavuşoğlu'ndan Fransızlara sert "soykırım" çıkışı!

Güncel
Ömer Kaya
12 Nisan 2019, 17:18
Ömer Kaya
12 Nisan 2019, 17:18

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu sene ev sahipliği yaptığı NATO Parlamenter Asamblesi 99. Rose-Roth Semineri ve Akdeniz-Orta Doğu Özel Grubu Ortak Toplantısı, Antalya Belek’te gerçekleştirildi.

Toplantıya Çavuşoğlu’nun sözde soykırımla alakalı çıkışı damga vurdu.

“FRANSA, TÜRKİYE’YE SOYKIRIM KONUSUNDA DERS VERECEK SON ÜLKEDİR”

Toplantılara Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katılım göstererek, gündeme ilişkin soruları cevapladı. Çavuşoğlu, Fransa’da Macron’un 24 nisan’ı “Soykırım Anma Günü” olarak ilan etmesiyle ilgili “Soykırım ve tarih konusunda Türkiye’ye ders verebilecek en son ülke Fransa’dır. Çünkü Ruanda’da, Cezayir’de olanları unutmadık. Fransa kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye’ye ders vermeye kalkmasın. Sizler böyle tepeden bakmaya devam edin, ama biz de size bu şekilde haddinizi bildirmeye devam edeceğiz. Siz kendinizi üstün görmeye devam edin, ama bu muameleyi kabul etmeyen doğruları söyleyen bir Türkiye var.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisinden olduğu bilinen davetli parlamenter Sonia Krimi, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un sözde Ermeni soykırımına yönelik eleştirilerinin kendisini şoke ettiğini savunarak, “Tarih kazananlar tarafından yazılmaz mı? Birçok ülke için PKK terörist değildir ama sizin için böyledir. Bunu dikkate almamız gerekiyor.” sözlerini sarf ettiği öğrenildi.

“ULUSLARARASI HUKUK KONUSUNDA TÜRKİYE’YE DERS VERMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ”

Bunun üzerine Bakan Çavuşoğlu, “Fransa gibi ülkeler bir şeye alışmışlar, hep patronluk taslayacaklar, hep başka ülkeleri eleştirecekler, aşağılayacaklar ve istediği kararları istediği gibi verecekler, eleştirecekler. Dolasıyla Türkiye tarafından veya başka ülke tarafından eleştiri geldiği zamanda şok olacaksınız.” sözleri ile Fransız temsilciye cevap verdi.

“TARİHİ BİR OLAY HAKKINDA SİYASİLERE KARAR VERME YETKİSİ VERİLMEMİŞTİR”

Fransız temsilcinin çıkışı hakkında BM kararı ve uluslararası hukuk normlarını hatırlatan Bakan Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Burada benim söylediğime bile tahammül göstermiyorsunuz. Demokrasiden, ifade özgürlüğünden bahsedeceksiniz ama Macron’un aldığı karar Fransa Anayasa Mahkemesinin aldığı kararlarla çelişmiyor mu? Çelişiyor. Geçmişte tarihteki bir olayı soykırım olarak ya da delil olarak değerlendirmek siyasetçilerin görevi mi? BM’nin karanını okudunuz mu? Uluslararası hukuktan, sistemden bahsediyorsunuz. BM’nin bir tarihi olayı soykırım olarak değerlendirmek için neler olması gerekiyor, mahkeme kararı açıkça söylemiştir. Burada siyasilere böyle bir karar verme yetkisi vermemiştir. Siz siyasetçiler tarihle ilgili yargılamayı, karar vermeyi kendinizde hak olarak görüyorsunuz.”

Çavuşoğlu’nun çıkışının üzerinden Fransız yetkili Sonia Krimi, salonu terk etti. Bu sürede kürsüde bulunan Çavuşoğlu, Fransız yetkiliye, “Ben de sizi alkışlıyorum, bravo. Ne kadar nezaketli, saygılı olduğunuzu görüyoruz. Gerçekleri duymaktan hoşlanmıyorsunuz, biz gerçekleri söylemeye devam edeceğiz, buna alışacaksınız.” cümleleri ile tepkisini gösterdi.