Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz'e dördüncü gemiyi de göndereceğiz

Güncel
_QHA Ankara
16 Temmuz 2019, 13:04
_QHA Ankara
16 Temmuz 2019, 13:04

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’deki sondaj gerilimiyle ilgili Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye karşı aldığı yaptırım kararlarıyla ilgili ‘‘Bunlar bizi etkileyecek şeyler değil” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Makedonya ziyaretinin ikinci gününde mevkidaşı Nikola Dimitrov ile bir araya geldi.

Üsküp’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu Rusya’dan alınan ve teslimatı devam eden S-400’ler ve AB’nin Türkiye’ye yaptırım kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“GEREKSİZ GERGİNLİK YARATMAYA GEREK YOK”

Çavuşoğlu, ”Aldığımız S-400 sistemi NATO sistemlerine F-35 dahil bir tehdit oluşturmuyor. Tamamen bizim kontrolümüzde olacak bir sistemdir. Gereksiz gerginlik yaratmaya gerek yok. Zaten bitmiş bir anlaşma. Artık teslim süreci de başlamıştır.” dedi.

“RUM KESİMİNİ TATMİN ETMEK İÇİN KIYTIRIKTAN KARARLAR ALMAK DURUMUNDA KALDILAR”

AB’nin Türkiye’ye yaptırım kararıyla ilgili de konuşan Çavuşoğlu, “Buna yaptırım demek bu işi çok ciddiye almak demektir. Çok da ciddiye almaya gerek yok. Türkiye’ye sağlanacak katılım öncesi mali yardımlar (IPA) kesintilerini zaten daha önce yapmışlardı. Bunlar basit şeyler bizi etkileyecek şeyler değildir. Bankaya tavsiye vermesi AB’nin başka bir çelişkisi. AB’nin bize ihtiyacı var. Aldıkları kararların uygulanmasının da mümkün olmadığını kendileri de biliyor. Rum kesimini tatmin etmek için kıytırıktan kararlar almak durumda kaldılar. Sorun Kıbrıs Türk halklarının ada etrafındaki haklarının garanti altına alınmamasıdır.” diyen Çavuşoğlu, “Türkiye’ye yönelik böyle kararlar alırsanız faaliyetlerimizi artıracağız. Doğu Akdeniz’de üç gemimiz var, dördüncü gemiyi de göndereceğiz. Rum kesimi de AB’yi arkasına almasın. Rum kesimini muhatabı KKTC’dir. Bir an önce akıllarını başlarına alsınlar.” ifadelerini kullandı.