Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz'de çözüm için Rumlar ve Yunanistan paylaşıma hazır olmalı

29 Ocak 2020, 18:24

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de çözümün tek seçeneğinin Rumlar ve Yunanistan’ın paylaşıma hazır olması olduğuna vurgu yaptı.

“KARARLILIKLA DEVAM EDİYORUZ”

Türkiye’nin kendi çıkarlarını ve Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını korumak için Doğu Akdeniz’de adımlar attığını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “Rumlar çözüme yanaşmadığı sürece haklarımızı yedirmeyeceğiz. Kararlılıkla devam ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, İsrail gazetesinin MİT Başkanı Hakan Fidan’ı hedef alan yayınları konusunda şunları söyledi:

“Demek ki iyi yoldayız. İyi şeyler yapıyoruz. Türkiye artık birçok oyunu sahada bozuyor. Libya’daki oyunu bozuyor. Libya’da arka tarafta İsrail’in olduğunu herkes biliyor. Doğu Akdeniz’de, Suriye’de oyunları bozuyor. İsrail ile ilişkilerimiz ortada ama bizim İsrail’i hedef alan, İsrail’e düşmanlık içeren istihbaratın doğrudan çalışması yok. İstihbaratımız ne yapıyor? Aksine, onların bu tür faaliyetlerini ortaya çıkarıyor.

“BU YIL KARABAĞ MESELESİNE AĞIRLIK VERECEĞİZ”

Aynı şekilde birçok oyunu bozarak dengeler değiştiriyor. Güçlü şekilde hareket ediyoruz. İlk defa gerçekten Türk istihbaratı da böyle politikalar izliyor. Oyunları bozuyor ya da açığa çıkarıyor. Osmanlı döneminde olduğu gibi. Karabağ’da çözüm bulmak için çaba sarf ediyoruz. Rusya ağırlığını koyarsa biz bu işi çözeriz. Bu yıl da Karabağ meselesine ağırlık vereceğiz”

Doğu AKDENİZ
KKTC
Mevlüt Çavuşoğlu
Bunlara da bakın: