Çavuşoğlu: Buça'dan gelen görüntüler olumlu atmosferi gölgeledi

Güncel
qha muhabir
07 Nisan 2022, 19:24
qha muhabir
07 Nisan 2022, 19:24

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Buça, Irpin ve bazı bölgelerden gelen görüntüler kabul edilemez. Bu görüntüler şu anda müzakereleri gölgeledi ama zor şartlarda bile müzakereleri devam ettirmenin faydalı olduğunu düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bugün katıldığı NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası basın bilgilendirmesi düzenledi. Ukrayna konusu başta olmak üzere Türkiye ve Mısır ilişkileri, F-16’ların modernizasyonu, yeni F-16’ların satın alınması ve diğer konularla ilgili bilgi verdi. Çavuşoğlu, “Buça, Irpin ve bazı bölgelerden gelen görüntüler kabul edilemez. Bu görüntüler müzakereleri, daha doğrusu oluşan göreceli atmosferi maalesef gölgeledi” açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu’nun konuşmasının Ukrayna ile ilgili satırbaşları şöyle:

“Türkiye olarak Ukrayna konusunda bir yandan ilkeli bir tavır sergilerken, bir yandan Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan liderlediğinde bu savaşı durdurmak için sarfettiğimiz çabalar hakkında bilgi verdik. Görüştüğümüz muhataplarımız ve müttefiklerimiz Türkiye’nin oynadığı bu rolden dolayı bir kere daha memnuniyetlerini vurguladılar. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba da Türkiye’nin oynadığı arabuluculuğa önem verdiklerini, Türkiye’ye güvendiklerini dile getirdi.”

“MÜZAKERELERDE OLUŞAN GÖRECELİ OLUMLU ATMOSFER GÖLGELENDİ”

“Elbette Buça, Irpin ve bazı bölgelerden gelen görüntüler kabul edilemez. Bu görüntüler şu anda müzakereleri, daha doğrusu oluşan göreceli olumlu atmosferi maalesef gölgeledi.”

“MÜZAKERELERİ DEVAM ETTİRMENİN FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

“Ama her şartta yine de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’in de “Bir Ukraynalı olarak müzakere etmemem gerek ama bir cumhurbaşkan olarak müzakereleri sürdürmemiz gerek” dediği gibi bu zor şartlarda bile müzakereleri devam ettirmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Çünkü burda bir sonuç elde edeceksek, tek yol diplomasi. Biz bu sürece katkı sağlamaya devam edeceğiz.”