Çavuşoğlu: Batı Trakya'da Türk azınlık, Türk adını kullanamıyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Haziran 2020, 12:06
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Haziran 2020, 12:06

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın son günlerde gündemde olan Ayasofya tartışmalarına katılarak sergilediği tavırlara yönelik “Batı Trakya’da Türk azınlığın seçtiği müftüler namaz kıldırdığı için ceza aldı. Oradaki Türk azınlık, Türk adını da kullanamıyor. Dini azınlıkların hakları konusunda sadece bize değil, dünyaya ders verecek en son ülkelerden biri Yunanistan.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldığı canlı yayında sıcak gündeme dair soruları yanıtlarken, Ayasofya’ya ilişkin gündemle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“AYASOFYA KESİNLİKLE ULUSLARARASI BİR KONU DEĞİLDİR”

“Ayasofya kesinlikle uluslararası bir konu değildir. Kimse Türkiye’yi sorgulamasın. ABD gibi bir ülkenin Türkiye’yi sorgulaması abesle iştigal. Irkçılık var, Müslüman düşmanlığı, yabancı düşmanlığı var.

Türkiye ise tam tersini yapıyor. Böyle bir durumda Ayasofya’nın tartışmaya açılması, fetihten 567 yıl sonra Ayasofya’yı hatta İstanbul’u tartışmaya açmak manidar. 1972 UNESCO sözleşmesine baktığımızda herhangi bir mülkiyetin tarihi dokusunun başka bir şey ama o mülkiyetin bu şekilde cami ya da başka türlü kullanılmasına ilişkin bir şey yoktur.

Bir derneğimiz Danıştay’a başvurdu. 2 Temmuz’da Danıştay kararını verecek. Burası bizim kendi egemenlik alanımız.”

“BATI TRAKYA’DA TÜRK ADI KULLANILAMIYOR, YUNANİSTAN BU KONUDA DERS VERECEK SON ÜLKE”

Ayasofya gündeminin beraberinde getirdiği tartışmalardan olan dini azınlıkların haklarına ilişkin meselede, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistan’ın tavrını ve durumunu ise şöyle değerlendirdi:

“Esasen dini azınlıkların hakları konusunda sadece bize değil, dünyaya ders verecek en son ülkelerden biri Yunanistan. Avrupa’da camisi olmayan tek başkent Atina. Selanik’te sürekli açık bir cami yoktur.
Batı Trakya’da Türk azınlıkların seçtiği müftüler namaz kıldırdığı için ceza aldı. Oradaki Türk azınlık, Türk adını da kullanamıyor. Yunanistan bu konuda üç kere mahkum edildi.

“YUNANİSTAN BİZİM HAKLILIĞIMIZI TESCİLLEMİŞ OLDU”

Anlaşmaya gelecek olursa, İyon Denizi’nde olduğu için bizi ilgilendiren bir durum yok. Yani Doğu Akdeniz ve Ege’yi ilgilendiren bir durum yok. Bu anlaşma esasen, gerçekleri görme bakımından çok anlamlı bir anlaşmadır. Yunanistan bugüne kadar adaların hatta kayaların ana kara gibi kabul edilmesini istiyordu. Kendi anakarasına uzak adaların tam yetkinliği olamaz. Ege’de Akdeniz’de bizim savunduğumuzu Yunanistan, İtalya’yla yaptığı anlaşmada kabul etmiş. Bizim tezlerimizin haklılığı tescillemiş oldu.”