Çavuşoğlu: Batı, Libya'daki krizin trajediye dönüşmesine izin vermemeli

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
15 Şubat 2020, 19:42
Mehmet Berk Yaltırık
15 Şubat 2020, 19:42

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Şubat 2020’de Almanya’da düzenlenen 56. Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde yapılan “Antalya Diplomasi Forumu” tanıtım etkinliğinde konuştu.

Çavuşoğlu, 27-29 Mart 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan “Antalya Diplomasi Forumu” tanıtımının yan etkinliğinde, İdlip’te başka bir insani kıyıma izin vermeyeceklerini ifade edip Türkiye’nin müttefiklerinden, rejim ve destekçilerine saldırganlıklarını durdurması için azami baskı yapmasını beklediklerini söyledi.

COĞRAFİ KONUM VURGUSU

Türkiye’nin hareketli bir coğrafyada bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, konuşmasında Suriye, Irak, Balkanlar ve Doğu Akdeniz gibi alanlardaki istikrarsızlıkların Türkiye’yi doğrudan etkilediğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, bu bağlamda Suriye meselesi örneğinde Türkiye’nin, Suriye’de 2011’den bu yana yaşanan olaylardan çok zarar gördüğünü de dile getirdi.

“BAŞKA BİR İNSANİ KIYIMA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Esed rejiminin Türk askerlerine yönelik İdlib’de düzenlediği saldırıdan bahseden Bakan Çavuşoğlu, “Burada başka bir insani kıyıma izin vermeyeceğiz. Müttefik ve ortaklarımızdan bizimle çalışmasını, rejim ve destekçilerine saldırganlıklarını durdurmak için azami baskı uygulamasını bekliyoruz. Bu, Avrupalı müttefiklerimiz için de kritik bir test.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin dış politika yönelimi etrafındaki yorumlara da değinen Çavuşoğlu, “Türkiye hiçbir yöne doğru gitmiyor. Türkiye, güçlü bir NATO müttefiki ve eski bir Avrupa gücüdür ancak tarihimiz, coğrafyamız ve beşeri sermayemiz bizi diğer birçok dünyanın parçası yapıyor.” diye kaydetti. Ayrıca Türkiye’nin tercihlerinin var olan durumun değerlendirilerek belirlendiğini da ifade etti.

“BATI, LİBYA’DAKİ KRİZİN TRAJEDİYE DÖNÜŞMESİNE İZİN VERMEMELİ”

Çavuşoğlu, Libya konusunda ise ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) saldırdığını vurgulayarak önde gelen bazı Avrupa ülkelerinin, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) Hafter’e desteklerine değindi.

Dışişleri Bakanı, “Suriye’den sonra Avrupa, Libya’da da bir kere daha başarısız olmamalı ve krizin bir trajediye dönüşmesine izin vermemeli.” dedi.

Türkiye’nin girişimci ve insani dış politikayla sürdürülebilir kalkınma, barış ve istikrar için koşullar oluşturma amacıyla hareket ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin halihazırda 246 temsilcilikle dünyada temsilcilik sayısı bakımından da en büyük 5’inci diplomatik ağa sahip olduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin son yıllarda üzerine eğildiği “Yeniden Asya” ve “Dijital Diplomasi” girişimlerinin, Türk dış politikasının yenilikçi ruhunu sergilediğini belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin, çatışmaların önlenmesi ve barışçıl çözümlenmesinde aktif roller üstlendiğini de ifade etti.