Çavuşoğlu açıkladı: Korsan saldırısına uğrayan 15 denizcinin sağlık durumu iyi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ocak 2021, 14:02
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ocak 2021, 14:02

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 23 Ocak 2021’de Gine Körfezi açıklarında, korsan saldırısına uğrayarak kaçırılan 15 Türk denizcinin son durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, denizcilerin hepsinin sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, dördüncü kaptan ile iki vatandaşın bugün Türkiye’ye döneceklerini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile bugün Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde bir basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, geçen hafta Gine Körfezi açıklarında, korsan saldırısına uğrayan ve kaçırılan 15 Türk denizcinin durumuyla da ilgili açıklamalara da yer verdi.

KAPTAN VE İKİ VATANDAŞ BUGÜN TÜRKİYE’YE DÖNECEK

Çavuşoğu, denizcilerin son durumu hakkında şunları kaydetti:

“Dün memnuniyet verici bir haber aldık. Mürettebat ve kaptan, şirket yetkilileriyle temasa geçtiler. 15 kardeşimizin tamamının sağlık durumunun iyi olduğunu öğrendik. Güzel haberleri inşallah alacağız, bir süreç var, devam ediyor. Gemide üç mürettebatımız vardı, yeni ekip gitti, dün ulaştılar. Dördüncü kaptan ve iki vatandaşımız da bugün THY’yle Türkiye’ye dönecekler.”