Çatalca'daki tesis Kırım Tatarlarından neden geri alınıyor? İşte ayrıntılar

Haberler
Ömer Kaya
19 Temmuz 2019, 17:56
Ömer Kaya
19 Temmuz 2019, 17:56

İstanbul Çatalca’da 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesi Kırım Derneği Çatalca Şubesinin girişimleriyle, Çatalca Belediyesi tarafından hizmete açılan İzzettin Mahallesi Kırım Türkleri Sosyal Tesisinin, ticari amaçla kullanılması ve düğün salonuna çevrilmesi gündeme geldi.

Kırım Derneği Çatalca Şubesi Başkanı Erol Taylan, Kırım Haber Ajansına konuşarak, bölgede yaşayan Kırım Tatarlarının çeşitli organizasyonları için açılan çok amaçlı sosyal tesis için büyük bir emek verdiklerini vurguladı. Taylan, belediye tarafından kendilerine tahsis edilen İzzettin Mahallesi Kırım Türkleri Sosyal Tesisi’nin ticari amaçlarla kullanılması halinde istifa etmeyi düşündüğünün altını çizdi.

ÇATALCA’DAKİ KIRIM TÜRKLERİ SOSYAL TESİSİ MART 2019’DA HİZMETE AÇILMIŞTI

Kırım Türkleri Sosyal Tesisi, geçen mart ayında Kırım Derneği Çatalca Şubesinin, İzzettin Mahallesinde düğün ve özel günlerde kutlama yapabilecekleri bir alan istemesi üzerine eski Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara tarafından hizmete açılmıştı.

500 m² kapalı alan üzerine kurulan İzzettin Mahallesi Kırım Türkleri Sosyal Tesisinde, Kırım halk dansı gösterileri, Kırım Tatar toyları gibi birçok etkinlik düzenlenmesi planlanıyordu. Sosyal tesisin bulunduğu bölgede bir de 1944 Kırım Tatar Sürgününe atfedilen bir “Kırım Anıtı” bulunuyor.

31 MART SEÇİMLERİNDE BELEDİYE BAŞKANI DEĞİŞTİ

İstanbul’un Çatalca ilçesinde 31 Mart 2019’da gerçekleşen Mahalli İdareler Genel Seçimlerini, Adalet ve Kalkınma Partisinin adayı olan Mesut Üner kazanmıştı. Önceki belediye başkanı Cem Kara ise tekrar Cumhuriyet Halk Partisinden aday olup seçimleri ikinci sırada tamamlamıştı.