Çatalca'da Kırım Türkleri Sosyal Tesisi açıldı

Diaspora
Ömer Kaya
29 Mart 2019, 13:37
Ömer Kaya
29 Mart 2019, 13:37

Kırım Derneği Çatalca Şubesinin girişimleriyle, İstanbul Çatalca’da “İzzettin Mahallesi Kırım Türkleri Sosyal Tesisleri” gerçekleştirilen açılış töreniyle hizmete girdi.

Çatalca Şube Başkanı Erol Taylan’nın talebi üzerine inşa edilen çok amaçlı sosyal tesisin açılışına, çok sayıda davetli katılım gösterdi.

Çatalca Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin, İzzettin Mahallesine düğün ve özel günlerde kutlama yapabilecekleri bir alan istemesi üzerine sosyal tesis yapma sözü veren Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’nın, mahalle halkı Kırım Tatarlarının yararlanabileceği çok amaçlı sosyal tesisin yapımını kısa sürede tamamlayarak hizmete açtığı öğrenildi.

500 m² kapalı alan üzerine kurulan Kırım Türkleri Sosyal Tesisinde, Kırım halk dansı gösterileri, Kırım Tatar toyları gibi birçok etkinlik düzenlenebilecek.

Sosyal tesisin açılış törenine; İstanbul Kırım Türkleri Dernek Başkanı Celal İçten, Devlet Eski Bakanı Erdoğan Toprak, Çatalca Belediye Başkan Vekili Ayhan Tutun, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekilleri; Emine Gülizar Emecan, Sibel Özdemir ve Özgür Karabat, Cumhuriyet Halk Partisi Çatalca İlçe Başkanı Halil Gök, İYİ Parti Çatalca İlçe Başkanı Niyazi Uyar, Çatalca Belediye Başkan Yardımcıları, İzzettin Mahallesi Muhtarı , Sivil toplum kuruluşlarının Başkanları ve üyeleri, ilçede bulunan Daire Müdürleri ve çok sayıda Kırım Tatarı vatandaş katıldı.

Açılış kurdelesinin kesilmesiyle başlayan törende, folklor ekibinin gösterileri yer aldı. Gösterinin ardından, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Çatalca Şube Başkanı Erol Taylan yaptığı konuşmada, Kırım Anıtı’nı ve hemen arkasında bulunan alana çok amaçlı sosyal tesisi Kırım Tatar köyüne kazandıran Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’ya teşekkürlerini bildirdi. Başkan Cem Kara adına Başkan Vekili Ayhan Tutun’a teşekkür plaketini takdim ederek; sosyal tesisin mahalle ve bölge halkına hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından Çatalca Belediyesi tarafından misafirlere çeşitli ikramlarda bulunuldu.