logo qha

Casusluk skandalında yeni gelişme: Sırp istihbaratı, Sırp subayın Rus casusuna ne verdiğini biliyor

24 Kasım 2019, 17:09

Sırbistan Güvenlik ve Enformasyon Ajansı (veya Güvenlik Bilgi Ajansı, BIA) Analiz Ofisi Başkanı Relja Zeljskiy, 23 Kasım 2019’da yaptığı açıklamada, Sırbistan Askeri Güvenlik Ajansının (VBA) yakın zamanda kaydedilen bir Sırp yarbayın Rus diplomat Georgi Kleban’a ne teslim ettiğini belirlediğini ancak ne olduğunu soruşturmanın devam etmesi nedeniyle gizlediğini bildirdi.

Zeljski, Sırp kanalı TV Prva’ya Rus istihbarat memurları ile birçok temasın olduğunu söyledi, ancak bu temasların Sırp istihbaratı tarafından kaydedilmediğini çünkü bir karşı-gözetim olduğunu (Rus istihbaratının bu olayları güvenceye almak ve Sırp istihbarat servislerinin takibatında olup olmadıklarını belirlemek için görevlendirdiği şahıslar) belirtti.

RUS DİPLOMAT ÇİFTE AJAN MI?

Sırp medyalarından N1’in aktardığına göre Zeljzki, “Bunlar (Rus casusları) kiralanmış olabilirler, mutlaka Rus olmak zorunda değiller” dedi. TV Prva’daki programda kaydı kimin yapıp yayımladığı sorusuna cevaben Sırp gizli servislerinin “bu konuda çok şey bildiğini” söyledi.

Kleban’ın Rus gizli servisinden başka bir servis tarafından görevlendirilmesinin mümkün olup olmadığı ve çift taraflı bir ajan olup olmadığı sorusuna karşılık ise, “istihbarat temasları ve bunların konuşlandırılmasının, muhbirin hayal gücünün sınırları ve bu muhbiri kontrol edip yönlendiren bir istihbarat teşkilatının sınırları kadar” olacağını ifade etti.

SADECE CUMHURBAŞKANI VUCİC’E AÇIKLANABİLİR

“İstihbarat tarihinde, sadece çift değil, üçlü ve dörtlü ajanlar da vardı” diyen Sırp istihbarat görevlisi, bu vakaların Sırbistan’da da kaydedildiğini belirtti.

Sırp gizli servisinin çalışmalarından bahseden Zeljski, “Sırbistan’ın güvenliği için” detaylarını açıklamaksızın BIA’nın Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’e, bu vaka ile ilgili olmayan, ancak çok daha önemli olan bazı diğer vakalara dair çok önemli bir bilgi aktarmaya hazır olduğunu söyledi.

RUS İSTİHBARATINDAN, SIRP SUBAYINA BİR ÇANTA DOLUSU PARA!

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, 21 Kasım 2019’da yaptığı açıklamada, Rusya’nın Sırbistan büyükelçisine, bir Rus diplomatın Sırp ordusu subaylarından biriyle nakit paraların el değiştirdiği bir dizi “komplo teorisi” gerçekleştirdiğinin ortaya çıktığını söyleyerek “Niye?” sorusunu yöneltti.

Vucic, söz konusu şahıslardan birinin Sırp ordusundan emekli bir yarbay olduğunu söyleyerek sadece baş harflerini (Z. K.) açıkladı. Cumhurbaşkanı, YouTube’da yayımlanan bir videoda görünen toplantının 24 Aralık 2018’de Belgrad’ın Zemun semtinde gerçekleştiğini söyledi. Sırbistan’ın Rus diplomat Georgiy Kleban’ın Sırp Silahlı Kuvvetleri üyeleriyle temaslarının fotoğraf, video ve ses kayıtlarına sahip olduğu söyleyen Cumhurbaşkanı Vucic, basın toplantısında Kleban’ın artık Belgrad’da bulunmadığını bildirdi.

RUS DİPLOMATTAN, SIRP SUBAYLARA ÇANTA ÇANTA PARA!

Cumhurbaşkanı Vucic, Kleban’ın 10 kez Sırbistan Silahlı Kuvvetlerinden “üç komplo kaynağı” ile temasa geçtiğinin belirlendiğini ve diplomatın üç toplantıda Sırp ordusunun üyelerine para teslim ettiğini bildirdi.

Bununla birlikte Vucic konuşmasında, Sırbistan’ın Rusya’ya, Batı’nın destekleyerek 2008’de bağımsızlık ilan eden Kosova’nın Rusya’nın Güvenlik Konseyi’nin yetkisini elinde bulundurması dolayısıyla Birleşmiş Milletler’de oturmasını engellemesi hususundaki desteğinden dolayı da teşekkür etti. Ancak Vucic, 21 Kasım 2019 sabahında Rusya Büyükelçisi Aleksandr Bocan Harçenko ile görüştüğü zaman tek bir sorusu olduğunu söyledi: “Neden?”

SKANDALA YOL AÇAN RUS DİPLOMAT: İLİŞKİLER BOZULMAZ

Bocan Harçenko, 21 Kasım 2019’da Sırp devlet kanalı RTS’ye konuyla ilgili verdiği demeçte, “skandal öyküleri ve (parayla subay angaje etme) iddialarının Sırbistan-Rusya ilişkilerine zarar veremeyeceğini” iddia etti.

Balkanlar
Casusluk
casusluk skandalı
rus casus
Rus istihbaratı
Rusya
Sırbistan
sırp istihbaratı
Bunlara da bakın: