Cannes'da Özbekistan yapımı filme ödül

Güncel
Oğuzhan Batur
29 Mayıs 2019, 16:56
Oğuzhan Batur
29 Mayıs 2019, 16:56

72. Cannes Uluslararası Film Festivali’nin bir parçası olarak düzenlenen “ENTRE 2 Marches” adlı kısa film festivalinde, genç bir Özbek yönetmen Şakir Halikov’un filmi Grand Prix ödülü aldı.

Dünya Bülteni’nin haberine göre dünyaca ünlü film festivali çerçevesinde düzenlenen “ENTRE 2 Yürüyüşleri” adlı yaratıcı proje, sinema aracılığıyla engellilerin gerçek sorunlarını beyazperdeye taşımayı amaçlıyor.

Yönetmen Şakir Halikov’a göre, bu festivale 700’den fazla katılımcı başvurdu. Bunların arasından en iyi 25 film seçildi.

CANNES’DA ÖDÜL ALAN FİLMİN İSMİ: ÇAY

Çay” filmi, esasında Özbekistan Devlet Sanat ve Kültür Enstitüsünden mezun olan genç bir yönetmenin tez çalışması. Bugüne kadar, bu film ülkemizde düzenlenen uluslararası film festivali PROlog’da, gençlik yaratıcı yarışması İzhor’da ödül kazanmakla kalmayıp, aynı zamanda Makedonya, Rusya, Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan ve diğer ülkelerde düzenlenen uluslararası film festivallerinde dünya çapında tanınmışlık kazandı.

16 dakikalık kısa film “Çay” izleyiciye insanlık, merhamet ve yaşlılara saygı gibi değerler hakkında derin bir farkındalığın önemini anlatıyor.