Camala'nın yeni klibi yayınlandı

21 Kasım 2019, 17:15

Dünyaca ünlü Kırım Tatar şarkıcı Camala “Gerçeğin Bedeli” isimli şarkı için çekilen yeni klibini tanıttı.

Şarkı ayrıca Polonyalı yönetmen Agnieszka Holland’ın yönettiği Mr. Jones filmin müziği oldu.

Klibi sosyal medyada paylaşan Camala, “Filmde anlatılan öykü beni çok etkiledi. Öykünün merkezinde Holodomor hakkındaki gerçek bilgileri dünya toplumuna anlatmak için kahramanlık sergileyen sıradan bir gazeteci var. Bildiğimiz gibi korkmadan gerçek için mücadele eden insanlar büyük bedeller ödüyor. Bu fikir bana çok yakın ve bir çok yerde benim sanatımla örtüşüyor.” ifadeleri kullandı.

MR.JONES FİLMİ

Gareth Jones İngiliz bir araştırmacı gazetecidir. Sovyet Rusya’nın ütopik bir ülke olduğunu ortaya çıkarmak için ülkeyi ziyaret eden gazeteci, aslında öyle olmadığını görür. Jones, Stalin ile bir röportaj yapabilmek için elinden geleni yapacaktır. Sovyetleri ziyaret ettiği sırada gazeteci Ukraynalı halkın büyük bir açlık yaşadığını görür. Devlet tarafından uygulanan bu kıtlık politikası sonucunda (Holodomor), 1932-1933 arasında 3.9 milyon kişi hayatını kaybetmişti. Jones bu gerçeği dünyaya duyurmak ve sempati beslenen Sovyet rejiminin karanlık tarafını göstermek için hikayesinin peşinden riskli bir yolculuğa çıkar. Hikayesinin yayımlanmasının ardından Jones, kıtlığı örtbas etmek isteyen güçlere karşı mücadele vermek zorunda kalıyor.

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, buna karşı Rusya, Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor. 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile Kasım ayının son Cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi.


Camala
Gerçeğin Bedeli
klip
Bunlara da bakın: