Çakırözer: Kırım Tatarları, meclisimizden ses bekliyor

18 Ekim 2019, 17:47

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 17 Ekim 2019’da Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yeni kurulan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Komisyonunda Kırım Tatarlarının güncel sorunlarını gündeme getirdi.

Çakırözer, “Kırım Tatarları Rusya’nın kabul edilemez işgal ve ilhakından sonra sorunlarına çözüm üretilmesi için Meclisimizden, bizden ses bekliyorlar” dedi.

Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, komisyonun, Avrupa’da yaşayan yurttaşlarla değil Balkan coğrafyası ile birlikte Kırım Tatarlarının sorunlarına da parmak basması ve çözüm üretmesi gerektiğini vurguladı.

“Ülkemizde sayıları yüz binleri bulan Kırım Tatarlarının sorunlarının komisyonumuzun ağırlıklı gündem maddelerinden birini oluşturması gerekir. Kırım’ın Rusya tarafından kabul edilemez işgali ve ilhakı sonrasında kardeşlerimiz büyük hak ihlali ile karşı karşıyalar. Dışişleri Bakanlığı açıklama yapıyor, ama yetmiyor.” diyen Çakırözer, Kırım Tatarlarının Rus işgal altındaki Kırım’da yaşadığı insan hakları ihlallerini dile getirdi.

“CAMİLERE, OKULLARA, İŞYERLERİNE BASKINLAR DÜZENLENİYOR”

Çakırözer konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“İnanç özgürlüğünden tutun da, sosyal ekonomik alana kadar büyük sıkıntıları var. Siyasi mahkum olarak cezaevlerine atılıyorlar. Cezaevinde yaşamını yitirenler bile var. Camilere, okullara, evlerine, işyerlerine binlerce baskın düzenleniyor, gözaltına alınıyorlar. Siyasi mahkum olarak cezaevine atılıyorlar. 50 bin Kırım Tatarı Kırım’da kalamadığı için Ukrayna sınırları içinde yaşamak mecburiyetinde. Türkiye’ye göçenler var, birçok ilimizde Kırım Tatarı kardeşimiz yaşamakta. Kırım Tatarları yaşanan hak ihlalleri sonrasında sorunlarına çözüm üretilmesi için Meclisimizden, bizden ses bekliyorlar”

İşgal Altındaki Kırım
TBMM
Utku Çakırözer
Bunlara da bakın: