Çağın Hastalığı: Sosyal Medya Bağımlılığı

Bilim ve Teknoloji
_QHA Ankara
26 Mart 2019, 21:11
_QHA Ankara
26 Mart 2019, 21:11

Sosyal medya bağımlılığının zamanla davranış bozukluğuna yol açtığını dikkat çeken uzmanlar bağımlılığın mutlaka tedavi edilmesinin gerekliliğine dikkat çekiyor.

Günlük yaşamının bir parçası haline gelen teknoloji, faydalarının yanında zararlarıyla da hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Sosyal medya veya bilgisayar oyunlarında iki saatten fazla kalanlar, “bağımlılık tehlikesiyle” karşı karşıya.

Dünyanın önde gelen sosyal paylaşım siteleri Instagram, Facebook ve Twitter’ın ağırlıklı olarak ergenler ve yetişkinler, bilgisayar oyunlarının ise çocuklar tarafından yoğun şekilde kullanılması hızla bağımlılığa dönüşüyor.

2 SAAT KRİTİK EŞİK

Aşırı şekilde sosyal medya kullanımının zararları noktasında uyarılarda bulunan Hipnoterapist Dr. Buğra Buyrukçu, “Günlük yaşam içinde sosyal medyaya girmekten kendini alı koyamayanlar, günde iki saatten fazla sosyal medya veya bilgisayar oyunlarında vakit geçiren kullanıcılar bağımlılık riskiyle karşı karşıya. Mesai saatlerinde, aile toplantılarında, arkadaş buluşmalarında, toplu taşıma araçlarında veya boş vaktinde telefonu elinden düşüremeyenler, sabah uyanır uyanmaz sosyal medya hesaplarına bakanlar için davranış bozukluğu sinyali çalmaya başlamış demektir. Davranış bozukluğu da tedaviye muhtaçtır” diye kaydetti.

TEDAVİ İÇİN 3 AYLIK SÜRE GEREKLİ

Bağımlılık olarak ortaya çıkan davranış bozukluğunun düzelmesi için ortalama 3 aya ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Dr. Buyrukçu, “Bu süre zarfında kişinin bağımlılığa dönüşen davranışı yerine başka bir davranış koymak gerekiyor. Bunu yapacak yöntemlerden biri de herhangi bir yan etkisi olmayan hipnoz. Hipnoterapi ile kişinin; örneğin bilgisayarda oyun oynamak, sosyal medyaya girmek veya yeni çıkan bir oyunu almak istediğinde başka şeyler düşünmesi sağlanıyor. Yanı sıra bu bağımlılığa yol açan bastırılmış duyguları ortadan kaldırıyor. Tedavide genel rahatlama sağlama konusunda akupunktur ve fitoterapi de çok işe yarıyor. Yöntem ne olursa olsun bağımlılığın mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Aşırı şekilde sosyal medya kullanımının zararlarına dair uyaran Hipnoterapist Dr. Buğra Buyrukçu, “Günlük yaşam içinde sosyal medyaya girmekten kendini alıkoyamayanlar, günde iki saatten fazla sosyal medya veya bilgisayar oyunlarında vakit geçiren kullanıcılar bağımlılık riskiyle karşı karşıya. Mesai saatlerinde, aile toplantılarında, arkadaş buluşmalarında, toplu taşıma araçlarında veya boş vaktinde telefonu elinden düşüremeyenler, sabah uyanır uyanmaz sosyal medya hesaplarına bakanlar için davranış bozukluğu sinyali çalmaya başlamış demektir. Davranış bozukluğu da tedaviye muhtaçtır” dedi.