Büyükelçilikten işgal edilen Kırım'da yapılan baskınlarla ilgili basın açıklaması

Güncel
Ömer Kaya
28 Mart 2019, 14:59
Ömer Kaya
28 Mart 2019, 14:59

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinden, 27 Mart günü Rus güvenlik güçlerinin işgal altındaki Kırım’da gerçekleştirdiği baskınlar ve aramalar ile ilgili “Kırım’daki Son Gelişmeler Hakkında” başlığı ile bir basın açıklaması yayımlandı.

Açıklamada, işgal altındaki Kırım’ın Simperofol ve Bilohirsk semtinde en az 25 Kırım Tatar ailenin evlerinde arama yapıldığı ifade edilerek özellikle Kırım Dayanışması aktivistlerinin hedef alındığı vurgulandı. Rus işgal makamlarının, Ukraynalılara, Kırım Tatarlarına ve Moskova’nın yasa dışı eylemlerine karşı çıkan tüm insan hakları savunucularına zulmetmeye ve baskı göstermeye devam ettiği kaydedildi.

Şu ana kadar 70’ten fazla Ukrayna vatandaşının, Kırım ve Rusya’da yasadışı olarak gözaltına alındığı hatırlatılan metinde, siyasi mahkumların büyük çoğunluğunun da Kırım sakini olduğuna dikkat çekildi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinin basın açıklaması şu şekilde:

“Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarları ve yarımadadaki Stalinist egemenliğin dehşetini hatırlayanlar, özellikle 1944’te binlerce insanın hayatına mal olan tüm ulusun zorla sınır dışı edilmesine benzer şekilde yeniden zulüm, baskı ve haklarının ihlali ile karşı karşıya. Bu süreçte, bir çok insan kayboldu ve pek çoğu öldürdü ve işkence gördü. Düzenli olarak yapılan arama ve tutuklamalar var. Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetleri işgalden hemen sonra Moskova tarafından yasaklandı. Liderlerinin yarımadaya girmelerine izin verilmiyor. Sonuç olarak, yaklaşık 30.000 kişi yarımadadan kaçmaya zorlandı.

Ukrayna, Kırım’ın toprak bütünlüğünü ve nüfusun haklarını savunmak için hem ülke içinde hem de uluslararası arenada aktif eylemler gerçekleştiriyor. Ukrayna devleti, Kırım konusunu her zaman dünya gündeminde üst sıralarda tutuyor. Sonuç olarak, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, AGİT ve diğer birçok uluslararası örgüt ve kuruluş, Rusya’nın işgali durdurmasını ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü geri kazanmasını kabul etti. Ayrıca, Rusya’nın insan hakları ihlallerini, özellikle de uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğini ifade eden bir dizi belgeyi kabul etti. Ancak Rusya, bu uluslararası belgelerde öngörülenlerin uygulanmasını sabote ediyor ve aynı zamanda uluslararası gözlemcilerin işgal altındaki Kırım’daki insan hakları durumunu gözlemlemelerine izin vermiyor.

Ukrayna ayrıca, uluslararası hukuk ihlallerinin tümünü Uluslararası Adalet Divanı, Uluslararası Ceza Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi vb. ile ilgili gerçekleri de sundu. Ukrayna bu davaların kazanılması için elinden gelen her şeyi yapmaktadır.

Rusya’nın bu tür girişimlerine, uluslararası hukuka saygı göstermek ve daha fazla uluslararası hukuka aykırı fiillerin işlenmesini önlemek için, özellikle Ukrayna’ya ait Kırım’ı işgal ettiği sürece devam etmesi gereken uyarlanmış ve orantılı yaptırımlar yoluyla müdahale etmek çok önemlidir.”

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlarının evlerinde 27 Mart’ta düzenlenen aramalardan sonra gözaltına alınan 20 kişiden 9’u hakkında tutuklama kararı aldı.

İşgalci mahkemenin kararıyla Tofik Abdulgaziyev, Rüstem Seythalilov, Akim Bekirov, Seytveli Seytnabdiyev, Farhat Bazarov, Erfan Osmanov, Seyran Murtaza, Servet Gaziyev ve Macit Abduramanov 15 Mayıs 2019 tarihine kadar tutuklu kalacak.

Gazeteci Anton Namlyuk aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonulduğunu ve onların FSB ofisine götürüldüğünü bildirirken işgalci görevlilerin hala dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u aradığını ifade etti. Ayrıca gazeteci dört Kırım Tatarını bulmak için işgalci güçlerin bir mahalleyi çevirmeye aldığını ifade etmişti.