Büyükelçi Yıldız: Irak hükûmeti ile Ovaköy Sınır Kapısı konusunda hemfikiriz

Güncel
Oğuzhan Batur
10 Temmuz 2019, 16:21
Oğuzhan Batur
10 Temmuz 2019, 16:21

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Irak ve Türkiye arasındaki ikinci sınır kapısının (Ovaköy) açılması konusunda Bağdat yönetimiyle önemli ölçüde anlayış birliği oluştuğunu söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Bağdat ile bu konudaki temas ve çalışmaların devam ettiğini ve bunun iyi aşamada olduğunu dile getiren Yıldız, “Bağdat’la ikinci sınır kapısı konusunda önemli ölçüde anlayış birliği oluştu.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldız, diğer konularda olduğu gibi Bağdat ve Erbil’i ilgilendiren bu konuda da ortak vizyonun ortaya konulması için iki taraf arasındaki temas ve görüşmelerin önemine değinerek şunları kaydetti:

“Şu aşamada ihtiyaç duyduğumuz nokta Bağdat’ın Erbil ile ciddi ciddi konuyu konuşması ve ortak vizyonu ortaya koyması. Onu bekliyoruz. Geçtiğimiz yılın son baharında teknik heyetler arasında yapılan görüşmelerde Bağdat’ın iradesi ve görüşü de ortaya konmuştu. Bağdat’ta gözlemlediğimiz o iradenin ülkenin geneline bir şekilde yayılabilmesi gerekiyor.”

“Hem Bağdat ile olan diyaloğumuzda hem de son aylarda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile olan ilişkilerimizde yeni bir dönüşüm süreci var.” ifadelerini kullanan Yıldız, “Bağdat ve Erbil arasındaki görüşme trafiğine ikinci sınır kapısının da eklenmesi lazım. IKBY ile de konuşacağız ve umarız ikinci sınır kapısı vizyonunu hayata geçirebileceğiz.” dedi.

Ovaköy Sınır Kapısı, IKBY’nin, Türkiye – Irak ticaretinde engeller çıkaran uygulamaları sonrası özellikle sözde bağımsızlık referandumuyla gündeme gelmişti. Ovaköy Sınır Kapısı Türkiye’yi Erbil’i muhatap almadan Bağdat’a bağlayacak.

Ovaköy’ün açılması ile birlikte oluşacak ticaret rotasından Irak Türkmenlerinin büyük ölçüde yararlanması bekleniyor. Özellikle Telafer ve Musul bölgelerinin rota üzerinde bulunmanın avantajını elde edecekleri öngörülüyor.