Büyükelçi Taylor: “Rusya, Kırım’da kalmaya devam ettiği sürece yaptırımlar sürecek”

15 Ağustos 2019, 16:56

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kıyiv (Kyiv) Büyükelçisi William B. Taylor, Kırım konusunun ABD için çok önemli olduğunu hatırlatarak, Rusya’ya uygulanan yaptırımların, Rusya yarımadanın işgaline devam ettiği sürece geçerliliğini koruyacağını ifade etti.

“Yevropeyskaya Pravda” sitesine konuşan Taylor şu açıklamayı yaptı: “Kırım konusu bizim için çok önemli ve bildiğiniz üzere Dışişleri Bakanı Mike Pompeo geçtiğimiz yaz, ABD’nin, Rusya’nın Kırım’ı işgalini asla tanımayacağının net bir şekilde belirtildiği Kırım Deklarasyonunu onayladı. Orada, Moskova’yı etkileyen sert yaptırım politikasının Rusy,a Kırım’da kaldığı sürece devam edeceği ifade ediliyor. Bu yüzden bu baskıyı korumamız çok önemli.”

Rusya’ya karşı yaptırım polikasının sürekli gözden geçirildiğini ve Rusya, işgal ettiği Kırım’ı silahlandırmaya devam ettiği için söz konusu yaptırımların arttırılabileceğini belirten Taylor, “ABD yaptırım politikasını devamlı gözden geçiriyor ve yaklaşık bir hafta önce yeni yaptırımları ilan ettik. Uygulanan kısıtlamaların ne kadar etkili olduğunu analiz ediyoruz, Rusya Federasyonu’nun yeni eylemlerini takip ediyoruz. Ve Kırım’ın silahlandırılması bu “yeni eylemlerden” biri. Dolayısıyla sürekli çalışıyor ve yeni ihlaller meydana geldiğinde Rusya’ya karşı yeni yaptırım uygulama konusunu masaya yatırıyoruz.” dedi.

Rusya, 2014’te Kırım’ı işgal etmiş, olayın ardından başta ABD ve AB olmak üzere uluslararası toplumdan Rusya’ya çeşitli yaptırım kararları alınmıştı.

Bunlara da bakın: