Büyükelçi Sıbiga, Türkiye-Ukrayna ilişkilerini "İbn-i Haldun"la değerlendirdi

14 Eylül 2019, 12:38

Ankara’da Ukrayna’nın bağımsızlığı günü için verilen 12 Eylül 2019’daki resepsiyonda, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, son bir yılda gelişen Türkiye-Ukrayna ilişkilerini değerlendirdi.

Büyükelçi Sıbiga, davetlilere 28 yılını dolduran Ukrayna’nın bağımsızlığını kendileriyle paylaşarak resepsiyona gelen davetlilere şükranlarını bildirdi. Sıbiga, konuşmasına ünlü düşünür ve tarihçi İbn-i Haldun’un “asabiye” kavramını hatırlatarak başladı. Asabiye kavramını tanımlayan Büyükelçi,“Artık hepimizin asabiyeye ihtiyacımız olduğuna inanıyorum. Özellikle benim ülkemde ve bizim bölgemizde.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKELÇİ SIBİGA, İLİŞKİLERİ İKİ KELİMEDE ÖZETLEDİ: “İNŞALLAH-MAŞALLAH”

Son bir yılda Ukrayna ve Türkiye ilişkilerini güçlendiren pek çok gelişmenin yaşandığını belirten Sıbiga, “Değerli misafirler,Şimdi Ukrayna-Türkiye ilişkilerinden kısaca bahsetmek istiyorum. Onları iki kelimeyle nitelendiriyordum: “maşallah” ve “inşallah”. Maşallah, Kyiv ve Ankara, karşılıklı siyasi anlayış, ekonomik tamamlayıcılık, pragmatizm ve bölgedeki ortak çıkarlar olan barış ve güvenlik temelinde sürdürülebilir stratejik ortaklığa sahiptir. Bu yılın başından beri Ukrayna Cumhurbaşkanı Türkiye’ye üç kez ziyaret gerçekleştirdiği için şanslıyız.” diye kaydetti.

“BİRLİKTE BÜYÜYELİM”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in ağustos 2019’daki ziyaretini de hatırlatan Sıbiga, Türkiye ile Ukrayna’nın birlikte büyümesi temennisini de vurgulayarak şu ifadelerde bulundu:

“Yeni seçilen Cumhurbaşkanı Zelenskiy ilk ziyaretlerinden birini bu yılın Ağustos ayında Ankara ve İstanbul’a gerçekleştirdi. Türkiye’nin, ilişkilerimizde özel bir köprü olan Kırım ve Kırım Tatarlarına ilgi göstermesine çok değer veriyoruz. Kırım Tatar topluluğu, ilişkilerimizin en önemli yönlerinden birini oluşturuyor.

İnşallah, serbest ticaret anlaşmasıyla ilgili müzakereler yakında yeni bir ivme kazanacak. Bu, ticaretimizi Cumhurbaşkanlarımızın ilan ettiği arzulanan seviyeye, yılda 10 milyar dolar artıracak ve ekonomik ile insani ilişkileri daha da geliştirecektir. İnşallah, bu hassas ancak çok önemli alandaki birçok önemli proje yakın gelecekte de gerçeğe dönüşecek.

Söylenenleri dikkate alarak, sizi Ukrayna’nın bağımsızlığının 28’inci yıl dönümünü ve güçlü Ukrayna-Türkiye ortaklığını kutlamaya davet ediyorum. Ve gelecek yıl için sloganımızı ‘birlikte büyüyelim’ olarak belirleyelim! Birlikte büyüyelim!”

“EN YAKIN ZAMANDA KAZANACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

“Ukrayna, Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu kanıtladı. Dahası, Ukrayna olmadan Avrupa projesinin asla tam bir proje olamayacağına inanıyoruz.” sözleriyle ülkesinin içinden geçtiği zorlu sürece de değinen Sıbiga, “Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü yeniden tesis etme konusunda hala bir zorlukla karşı karşıyayız. Neredeyse her gün askerlerimiz şehit düşüyor. Ancak, Ukrayna ve liderleri barışı mümkün kılmak için ellerinden geleni yapıyorlar. En yakın zamanda kazanacağımıza inanıyorum.” dedi.

TEKRAR İBN-İ HALDUN VURGUSU

Ukrayna ile Rusya arasında 7 Eylül 2019’da gerçekleştirilen kritik esir değişimi meselesine de değinen Sıbiga, konuşmasında tekrar “İbn-i Haldun”un “asabiyye” kavramını vurgulayarak şu sözleri kaydetti: “Birkaç gün önce, hepimiz tarihi bir ana tanık olduk – 11 Ukraynalı siyasi mahkum ve Rusya tarafından tutsak edilen 24 denizci evlerine geri döndüler. İki yıl önce, Türkiye ve Türkiye Cumhurbaşkanının yardımıyla, Moskova’nın iki Kırım Tatar siyasi mahkumu serbest bıraktığını burada hatırlatmak istiyorum. Bu, Ukrayna’ya ve tüm bölgelere barışı geri getirme niyetinin parlak bir göstergesidir. Dayanışma veya asabiyya ve uluslararası ortaklarımızın desteği bu konuda çok önemlidir.”

Andriy Sıbiga
Ankara
İbn-i Haldun
Türkiye
Ukrayna
Bunlara da bakın: